Uhlíková neutralita je dosiahnuteľná iba s nárastom výroby energie z jadra
Kapacity na výrobu jadrovej energie je potrebné do roku 2050 zdvojnásobiť, aby sa podarilo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energiu.
Rast výroby jadrovej energie by mal tiež pomôcť súčasným snahám vlád posilniť energetickú bezpečnosť znížením závislosti od dovozu fosílnych palív.
"Odchod energetického sektora od fosílnych palív môže byť vďaka jadrovej energii rýchlejší a bezpečnejší. V dnešnej globálnej energetickej kríze sa znižovanie závislosti od dovozu fosílnych palív stáva prioritou pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti. Nemenej dôležitá je klimatická kríza, "dodala Medzinárodná agentúra pre energiu.
Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality je potrebné do roku 2050 zvýšiť kapacity pre výrobu jadrovej energie na 812 zo súčasných 413 gigawattov.
Agentúra tiež upozornila, že takmer dve tretiny jadrových elektrární sú teraz staršie ako 30 rokov a že produkcia jadrovej energie vo vyspelých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnúť o tretinu.
Podľa šéfa agentúry Fatiha Birola teraz však nastali podmienky na väčšie využívanie jadrovej energie.
"Vzhľadom na dnešnú globálnu energetickú krízu, prudko rastúce ceny fosílnych palív, problémy v oblasti energetickej bezpečnosti a ambiciózne klimatické záväzky verím, že jadrová energia má unikátnu príležitosť pre návrat," uviedol Birol.
"Nová éra pre jadrovú energiu ale nie je v žiadnom prípade zaručená. Bude závisieť od toho, či vlády uskutočnia kroky na zabezpečenie bezpečnosti a udržateľnosti prevádzky jadrových elektrární v budúcich rokoch, "dodal. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Trump opäť zaútočil na šéfa Fedu Powella, označil ho za lúzra. Americké akcie v reakcii na jeho vyjadrenia klesli.
(TASR)Zakladateľ Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab odstupuje z čela organizácie, viedol ju 54 rokov.
(TASR)Juhokórejskí zástupcovia odcestujú do Washingtonu, s USA budú rokovať o obchode.
(TASR)Zlato reaguje na Trumpa rastom, jeho hodnota prelomila ďalší rekord. Prvýkrát prekonala hranicu 3400 dolárov za uncu.
(TASR)Ceny ropy rástli prvýkrát za posledné tri týždne, ďalší vývoj bude závisieť od Trumpa.
(SITA)Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej