Londýn si pripomenul 50. výročie prvého pochodu Gay Pride
Londýn si pripomenul 50. výročie prvého pochodu Gay Pride. Do sprievodu sa zapojili státisíce ľudí, aby oslávili pol storočie pokroku v boji za rovnosť a toleranciu a zároveň upozornili, že v tomto smere sa musí ešte veľa urobiť.
Vôbec prvý londýnsky pochod Gay Pride sa uskutočnil 1. júla 1972, päť rokov po tom, ako bola homosexualita v Británii dekriminalizovaná. Do pochodu sa vtedy zapojilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí sa prešli od križovatky známej ako Hyde Park Corner na Trafalgarské námestie.
O 50 rokov neskôr sa do pochodu zapojilo vyše 600 rôznych LGBTQ+ skupín, pričom sa očakávalo, že počet účastníkov by mohol prekročiť milión. Trasa pochodu, ktorý sa kvôli pandémii koronavírusu uskutočnil po dvojročnej prestávke, bola rovnaká ako v roku 1972.
Starosta Londýna Sadiq Khan uviedol, že sobotňajší pochod bol oslavou tejto komunity, jednoty a pokroku, no zároveň tiež pripomienkou potreby "otvoreného, inkluzívneho a tolerantného sveta". "Musíme si byť vedomí toho, že tejto komunite stále hrozí nebezpečenstvo spojené s diskrimináciou, zaujatosťou a násilím," uviedol Khan.
Do pochodu Gay Pride v Londýne sa v tomto rok zapojilo aj niekoľko Ukrajiniek, ktoré stáli pred davom s ukrajinskými vlajkami a v rukách držali plagáty s nápismi ako napríklad "Ďakujeme Británii", píše televízia Sky News.
Tohtoročný pochod bol spojený aj s varovaniami, aby sa na ňom nezúčastňovali ľudia s príznakmi typickými pre opičie kiahne. Mnoho prípadov nákazy týmto ochorením v Británii bolo totiž hlásených medzi homosexuálnymi alebo bisexuálnymi mužmi, píše AFP.
Ľudskoprávna skupina Stonewall bojujúca za práva komunity LGBTQ+ však uviedla, že snahu zastaviť šírenie opičích kiahní, ktoré sa prenášajú predovšetkým blízkym fyzickým kontaktom, by mal mať každý človek bez ohľadu na sexuálnu orientáciu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Na palube ruskej kozmickej lode Sojuz MS-26 sa z Medzinárodnej vesmírnej stanice vrátili na Zem trojica astronautov.
(TASR)Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Tisícky odporcov prezidenta Trumpa vyšli do ulíc väčších i menších miest po celých USA na protest proti jeho politike.
(TASR)USA a Irán údajne dosiahli počas druhého kola rokovaní o jadrovom programe Teheránu veľmi dobrý pokrok. Čítaj ďalej
V meste Bad Nauheim v spolkovej krajine Hesensko zastrelil neznámy páchateľ dvoch ľudí, oznámila tamojšia polícia.
(TASR)Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej