Talianska spoločnosť Eni oznámila zníženie dodávok plynu od Gazpromu
Talianska spoločnosť Eni oznámila zníženie dodávok plynu od Gazpromu v dôsledku desaťdňovej rutinnej údržby na plynovode Nord Stream 1.
"Gazprom oznámil, že oddnes bude spoločnosti Eni dodávať približne 21 miliónov metrov kubických plynu denne, pričom priemer za uplynulých niekoľko dní bol približne 32 miliónov m3/deň," uviedla Eni.
Časť z dodávok plynu od Gazpromu sa do Talianska dostáva cez plynovod Trans Austria, ale ďalšia časť prichádza cez Nord Stream 1, ktorý bol oficiálne odstavený z dôvodu pravidelnej údržby.
Európa sa však obáva, že vzhľadom na zhoršenie vzťahov s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu by Gazprom mohol využiť príležitosť a po údržbe už jednoducho neobnoviť prevádzku Nord Stream 1. To by prehĺbilo energetickú krízu na starom kontinente, kde neisté dodávky tlačia pred zimou ceny plynu nahor. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej