Slobodník opisuje nátlak Bödöra počas vyšetrovania kauzy Technopol Servis
Slobodník na súde opisuje, ako sa dostal pod nátlak oligarchu Norberta Bödöra počas vyšetrovania kauzy Technopol Servis v rokoch 2017 a 2018. V tom čase polícia obvinila viacerých ľudí za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.
O prípad sa podľa Slobodníka zrazu „veľmi aktívne“ začal zaujímať Bödör, ale aj vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar a tiež vtedajší šéf NAKA Peter Hraško.
„Niekoľkokrát som bol zavolaný na šieste poschodie budovy Transpetrol pánom Bödörom, sa veľmi intenzívne zaujímal o tento spis,“ opisuje Slobodník.
Od Bödöra následne dostal aj priamo požiadavku, aby ďalšie kroky vo vyšetrovaní čo najviac pozdržal. V tom čase sa pritom už podľa Slobodníka pripravovalo napríklad obvinenie Jozefa Dučáka mladšieho.
„Išlo mu (Bödörovi) zhruba o 10 až 15 dní. V tej dobe totiž prebiehalo obchodnoprávne konanie ohľadne Tehnopolu a nebolo by dobré, keby bolo týmto osobám bolo vznesené obvinenie,“ vysvetľuje Slobodník motiváciu Bödöra. Požiadavku bral ako príkaz a tlmočil ju aj vyšetrovateľom, no zároveň vraj Bödörovi odpovedal, že zdržiavať prípad nie je možné.
„Pán Bödör povedal, že keď sa toto všetko podarí, tak je pripravený dať 300-tisíc eur, ktoré dostaneme ,“ hovorí Slobodník, ktorý je kajúcnikom. Dodáva, že aj keď sa priznáva k rôznym úplatkom, tak tu musí povedať, že peniaze odmietol. Vysvetlil to tak, že nechcel peniaze od Kočnera.
Kroky v prípade Technopol Servis sa podľa neho v tom čase skutočne oneskorili, ale aj z objektívnych príčin, keďže vyšetrovateľ prípadu mal aj problémy v súkromnom živote.
Vyšetrovanie kauzy sa pritom pohlo až po zásahu vtedajšieho dozorového prokurátora Maroša Žilinku, ktorý vzal prípad spriazneným vyšetrovateľom Kočnera v Banskej Bystrici. Prípad následne dostala NAKA v Nitre. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Súd s Kočnerom
Pred tromi mesiacmi špecializovaný súd rozhodol, že aj keď je Alena Zsuzsová vinná, Marian Kočner z objednávky vraždy Kuciaka nie je. Teraz máme k dispozícii rozsudok aj odlišné stanovisko sudcu, ktorý si myslel, že Kočner vinný je. Čítaj ďalej
Kočner a jeho advokáti sa sťažujú na Ústavnom súde, že ich stretnutia vo väzbe odpočúvali, čo sa na Slovensku ešte nestalo. Zrušenie 19-ročného trestu za falšovanie zmeniek Markízy je zatiaľ len teoretická možnosť.
(SME)Z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa kľuje dvojnásobná trauma. Vinná Zsuzsová a zároveň oslobodený Kočner je kandidát na najnezrozumiteľnejší verdikt slovenskej justície a zdôvodnenie tomu nasadzuje korunu, píše Peter Schutz.
(SME)Za uznanie viny Mariana Kočnera v kauze vraždy Jána Kuciaka hlasoval jeden z troch členov senátu Jozef Pikna. Ako k rozhodnutiu dospel, spísal v odlišnom stanovisku, ktoré je priložené k písomnému zdôvodneniu verdiktu z mája.
(SME)Špecializovaný súd zhrnul argumenty, prečo oslobodil Kočnera v kauze Kuciak. „Kočner o príprave vraždy s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ani nevedel,“ píše v odôvodnení rozhodnutia nového rozsudku, ktoré má SME k dispozícii.
(SME)Keby sme z kauzy Kuciak odňali zákonný senát, porušili by sme pravidlá, hovorí ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová. Vypočuli by sme verejnú mienku a sudca by rozhodoval podľa toho, čo si praje niekto iný.
(SME)V normálnejších pomeroch by sa oslobodenie Kočnera dalo interpretovať aj ako odvaha dvoch sudcov, ktorí aj pri dopyte verejnej mienky ostali verní princípu „in dubio pro reo“. Jasné len nie je, kde je tu dubio. Píše Peter Schutz.
(SME)Cynická obluda: No aký absurdný vtip! Lenže ani sa nenazdáme a pokojne z neho môže byť relevantná predpoveď. Máločo je v tejto krajine ťažšie, než robiť očividne absurdný spoločenský humor.
(SME)