Desiatky jednotiek hasičov naďalej bojujú s požiarom v Českom Švajčiarsku
Desiatky hasičských jednotiek naďalej zasahujú pri rozsiahlom požiari na území Národného parku České Švajčiarsko. Požiar je v neprístupnom teréne a jeho približná rozloha je 200 krát 50 metrov.
Za dve hodiny plamene spálili zhruba dva hektáre lesa v lokalite Malinový důl.
„Bol vyhlásený zvláštny stupeň požiarneho poplachu,“ oznámil hovorca krajských hasičov Lukáš Faják, ktorý zároveň upozornil, že plamene sužujú oblasť napadnutú kôrovcom a dreviny sú tam výrazne oslabené.
V nedeľu okolo pol druhej popoludní sa hasičom podarilo dostať požiar z väčšej časti pod kontrolu, no pred 17. hodinou objavili druhé ohnisko v lokalite v Hřensku. To má rozlohu približne jeden hektár a evakuovali odtiaľ približne sto ľudí.
Príčina vzniku požiaru nie je jasná. Meteorológovia síce pre celý Ústecký kraj vyhlásili v súvislosti s veľkým suchom výstrahu pred nebezpečenstvom vzniku a šírenia požiarov, no riaditeľ Správy Národného parku České Švajčiarsko Pavel Benda si nemyslí, že je za tým horúce počasie.
„Podľa môjho názoru bolo príčinou to, že si tam niekto urobil cez noc ohníček. A toto je dôsledok,“ vyjadril sa a dodal, že nebola búrka a blesky, ktoré by podobné škody mohli spôsobiť. Dôkazy však bude ťažké nájsť.
„Okolnosti vzniku požiaru v blízkosti Pravčickej brány preverujeme,“ uviedol policajný hovorca Daniel Vítek. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Španielsko vyhlásilo trojdňový štátny smútok na počesť pápeža Františka, oznámil minister spravodlivosti Bolanos. Čítaj ďalej
Po smrti pápeža Františka odložili plánovanú kanonizáciu Carla Acutisa, prvého svätca z radov tzv. mileniálov. Čítaj ďalej
Zdroje z rímskej nemocnice Gemelli uviedli, že pápež František "zomrel pokojne". Čítaj ďalej
Ruská vláda postupne militarizuje ruskú spoločnosť, aby ospravedlnila inváziu na Ukrajinu, tvrdia americkí analytici. Čítaj ďalej
Trumpov mierový plán pre Ukrajinu obsahuje významné ústupky v prospech Ruska, píše Wall Street Journal. Čítaj ďalej
Nie je to čierna komédia, je to dokument. O matke, ktorá okradla svojho syna.
(SME)Telo pápeža Františka uložia do rakvy o ôsmej hodine večer. Čítaj ďalej
Palestínsky Červený polmesiac označil izraelskú správu o vyšetrovaní zabitia záchranárov ako plnú lží.
(TASR)