SME
  1. SME Minúta
  2. Domov
  3. Lesy SR nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku
1. 8. 2022
|
15:20
|
Domov

Lesy SR nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku

Lesy SR nevyvážajú do zahraničia žiadne palivové drevo ani štiepku, ubezpečuje o tom ministerstvo pôdohospodárstva. Reaguje tak na výzvu šéfa envirorezortu Budaja, ktorý volá po regulácii vývozu dreva do zahraničia.

V dôsledku energetickej krízy očakáva zvýšený záujem o palivové drevo. Pri spracovaní dreva zároveň pripomína záväzné programy starostlivosti o les.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva je plán spracovania dreva v štátnom podniku Lesy SR v tomto roku v objeme 3 510 000 kubických, metrov, z toho plán palivového dreva v objeme 147 555 kubických metrov, čo predstavuje 4,2 percenta z celkovej ťažby dreva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripomína, že ich určujú práve programy starostlivosti o les, ktoré sú záväznými dokumentami vychádzajúcimi z vedeckých poznatkov o trvalo udržateľnom hospodárení.

"Sú naplánované na obdobie desiatich rokov a nie je ich možné meniť na základe rozhodnutia ministra alebo na základe aktuálneho zvýšeného dopytu po palivovom dreve," zdôrazňuje ministerstvo.

Zvyšovanie produkcie nad stanovené a schválené objemy by podľa rezortu pôdohospodárstva ohrozilo mimoprodukčné funkcie lesa, najmä ich vodozádržnú schopnosť. Vzhľadom na vysychanie Slovenska by to spôsobilo nenahraditeľné škody.

Ministerstvo zároveň pripomína, že keďže od 1. apríla bolo pod ministerstvo životného prostredia delimitovaných približne 49-tisíc hektárov lesných pozemkov v národných parkoch, musel štátny podnik Lesy SR znížiť plánovanú produkciu dreva približne o 45-tisíc kubických metrov v tomto roku.

"Produkciu na týchto územiach musí v zmysle platných programov zabezpečiť práve rezort ministra Budaja, do ktorého správy patria," odkazuje ministerstvo.

Budaj volá po regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. V reakcii na pokračujúcu energetickú krízu vyvolanú Ruskom vyzval ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, v ktorého pôsobnosti je štátny podnik Lesy SR, aby sa tento podnik pripravil na zvýšený záujem o palivové drevo vyvolaný neistotou v zásobovaní plynom. Predpokladajú, že bude o palivové drevo tento rok záujem aj v plynofikovaných obciach. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


17
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky z rubriky: Domov

17:35
Domov

Folklór považujem za súčasť identity každého človeka, aj keď o tom vôbec nemusí vedieť, vraví spevák Štefan Štec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
15:16
Domov

Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu druhý minister hospodárstva po vzniku Slovenska Jaroslav Kubečka. Čítaj ďalej

14:47
Domov

Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Bombica deklaruje, že si plní úlohy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
11:30
Domov

O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
09:08
Domov

Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SITA)
09:02
Domov

Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej

08:01
Domov

Máme krízu civilizácie a čo to znamená? V novej epizóde Dejín sa nad tým zamýšľajú archeológ, politológ a zoológ. (SME) Čítaj ďalej

23:38
Domov

Prečítajte si báseň Američanky venovanú starým rodičom zo Slovenska – a objavte aj ďalšie texty, ktoré zaujali cudzincov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(The Slovak Spectator)

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 774
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 518
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 293
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 897
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 757
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 730
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 862
SkryťZatvoriť reklamu