Euro klesá, pre napätie medzi USA a Čínou narastá averzia voči riziku
Euro na devízových trhoch oslabuje voči americkému doláru. Za jeho poklesom stojí rastúca averzia investorov voči riziku v dôsledku zvýšeného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou, uviedla agentúra DPA.
Krátko pred 18:00 SELČ jednotná európska mena strácala zhruba 0,6 percenta a pohybovala sa v tesnej blízkosti 1,02 USD.
"Vidíme stupňujúce sa napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. To začína mať negatívny dopad na postoj k riziku," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Edward Moya zo spoločnosti Oanda po príchode šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan. "Teraz to je všetko o geopolitickom napätí," dodal.
Z rastúceho napätia ťaží tiež japonský jen, ktorý je podobne ako dolár považovaný za bezpečné útočisko v období neistoty. Euro voči jenu krátko pred 18.00 h SELČ strácalo zhruba desatinu percenta a pohybovalo sa mierne pod 135 jenmi.
Výnosy desaťročných amerických dlhopisov kvôli obavám ohľadom návštevy Pelosiovej na Taiwane klesli až na štvormesačné minimá. Neskôr sa však obavy zmiernili a výnosy sa začali zvyšovať. To znamená, že investori dlhopisy predávali. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)