USA odsúdili odpálenie čínskych balistických rakiet
Cieľom Číny je vytvoriť krízu a pokus zmenu mocenskej rovnováhy v regióne, vyhlásil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v súvislosti s odpálením balistických rakiet v blízkosti Taiwanu.
V najbližších dňoch očakáva ďalšie kroky Pekingu v reakcii na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na tomto samosprávnom ostrove.
"Čína sa rozhodla prehnane reagovať a využiť návštevu predsedníčky (Snemovne) ako zámienku na zvýšenie provokatívnej vojenskej aktivity v Taiwanskom prielive a jeho okolí," povedal John Kirby.
Napätie sa podľa neho "môže veľmi ľahko znížiť, keď Čína zastaví veľmi agresívne vojenské cvičenia a odpaľovanie rakiet v Taiwanskom prielive a jeho okolí". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)