Lotyšsko sa chce pripojiť ku Kyjevu v prípade proti Rusku na ESĽP
Lotyšsko oficiálne požiadalo o pripojenie sa k Ukrajine v trestnom prípade proti Rusku na Európskom súde pre ľudské práva v súvislosti s inváziou Moskvy.
ESĽP v júni uviedol, že zaregistroval oficiálnu žiadosť Ukrajiny proti Rusku, čo je zriedkavý postup určený na preukázanie porušovania ľudských práv, ktorého sa Moskva dopustila od začiatku vojny.
Žiadosť Kyjeva sa týka "obvinení zo strany ukrajinskej vlády z masívneho a flagrantného porušovania ľudských práv, ktorých sa dopustila Ruská federácia pri svojich vojenských operáciách na území Ukrajiny od 24. februára 2022," uviedol vtedy súd.
V prípade, že súd akceptuje v pondelok podanú žiadosť Rigy, Lotyšsku bude priznaný štatút tretej strany, spresňuje AFP.
"Je to prvýkrát, čo Lotyšsko uplatnilo svoje práva podľa článku 36 dohovoru o ľudských právach intervenovať ako tretia strana v prebiehajúcom medzinárodnom súdnom prípade," uviedlo lotyšské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení a dodalo, že toto opatrenie sa využíva len za "veľmi zriedkavých okolností".
Lotyšská bezpečnostná služba začala 15. marca trestné vyšetrovanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine s odvolaním sa na články lotyšských zákonov o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré nemajú územné obmedzenie, pripomína AFP.
Po príchode do Lotyšska sú ukrajinskí utečenci informovaní, že majú právo svedčiť o tom, čoho boli svedkami počas ruskej invázie, ak je ich skúsenosť relevantná pre vyšetrovanie trestného činu. Za prvé štyri mesiace vyšetrovania vypovedalo najmenej 49 utečencov a za obete boli uznaní dvaja občania Ukrajiny. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj vyhlásil, že od Ruska potrebuje jasnú odpoveď na to, či prijme prímerie pre údery na civilné ciele. Čítaj ďalej
Trump v najbližších troch dňoch plánuje komentovať vojnu na Ukrajine a svoju sprostredkovateľskú snahu o jej ukončenie. Čítaj ďalej
Americkí, ukrajinskí a európski predstavitelia budú v stredu v Londýne rokovať o plánoch na prímerie. Čítaj ďalej
Britské spravodajské služby zaznamenali, že ruský vzdelávací systém sa stáva čoraz ideologickým. Čítaj ďalej
Ruská vláda postupne militarizuje ruskú spoločnosť, aby ospravedlnila inváziu na Ukrajinu, tvrdia americkí analytici. Čítaj ďalej
Trumpov mierový plán pre Ukrajinu obsahuje významné ústupky v prospech Ruska, píše Wall Street Journal. Čítaj ďalej
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej