Filipíny zrušili plánovaný nákup ruských vrtuľníkov
Filipíny rušia plánovaný nákup 16 ruských vojenských vrtuľníkov. Dôvodom majú byť americké sankcie zavedené voči Moskve. Vlaňajšia dohoda sa týkala nákupu helikoptér typu Mi-17.
Hovorca filipínskeho ministerstva obrany Arsenio Andolong povedal, že rezort oficiálne ruší kontrakt, ktorý s Ruskom uzavrela predošlá vláda prezidenta Rodriga Duterteho.
K takémuto rozhodnutiu podľa Andolongových slov viedli zmeny v prioritách, ktoré si vyžiadal celosvetový politický vývoj. Ruské veľvyslanectvo v Manile nebolo v spojitosti s vyjadreniami zastihnuteľné.
Delfin Lorenzana, ktorý bol ministrom obrany v predošlej vláde, v marci povedal, že Filipíny zálohu na prevoz vrtuľníkov zaplatili pred vypuknutím vojny na Ukrajine a dohoda platí.
Lorenzana však minulý týždeň pre médiá povedal, že samotný Duterte sa v posledných dňoch svojho pôsobenia v úrade rozhodol nákup zrušiť. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej