USA prehodnocujú kroky týkajúce sa ciel pre Čínu po jej manévroch pri Taiwane
Vojenské manévre Číny okolo ostrova Taiwan viedli predstaviteľov americkej administratívy k prehodnoteniu úvah o tom, či zrušiť niektoré clá alebo potenciálne uvaliť iné na Peking. Nakoniec tieto možnosti zatiaľ odložili bokom.
Prezident Joe Biden v tejto veci zatiaľ nerozhodol. Jeho tím už mesiace zvažuje spôsoby, ako znížiť náklady na clá uvalené na čínsky dovoz počas vlády jeho predchodcu Donalda Trumpa, keďže sa snaží utlmiť prudko stúpajúcu infláciu.
USA zvažovali kombináciu odstránenia niektorých ciel a zároveň spustenie nového vyšetrovania potenciálnych oblastí pre ďalšie clá, ako aj rozšírenie zoznamu výnimiek z ciel na pomoc americkým spoločnostiam, ktoré môžu dostať len určité dodávky z Číny. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)