Výbor tvrdí, že protiinflačný balíček je v súlade s ústavou
Výbor odobril stanovisko o protiinflačnom balíčku pre Ústavný súd. V stanovisku uvádza, že opatrenia sú v súlade s Ústavou. Materiál je zároveň stanoviskom parlamentu. Pred Ústavným súdom ho bude obhajovať šéf výboru Milan Vetrák.
Stanovisko sa venuje porušeniu pravidiel skráteného legislatívneho konania, pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a tiež problematike sankcionovania záškoláctva. Pri argumentácii vychádza výbor z predchádzajúcich rozhodnutí Ústavného súdu.
Vetrák pripomenul, že pri skrátenom konaní v prípade balíčka nedochádza k takej "ústavnej intenzite" porušenia pravidiel, že by to malo byť protiústavné.
V otázke rozpočtovej zodpovednosti sa výbor odvoláva takisto na judikáty Ústavného súdu. Na základe neho Vetrák skonštatoval, že súd nehodnotí, či jedna miliarda eur vynaložená na rodiny s deťmi je to "najsprávnejšie" na svete.
"Ústavný súd povedal, že pri vynakladaní financií zo štátneho rozpočtu ide výsostne o politické rozhodnutie a zodpovednosť vlády a parlamentu a že sa nemieni do týchto vecí podrobne miešať," dodal predseda výboru Milan Vetrák.
Tretia časť stanoviska sa týka Dohovoru o právach dieťa, kde výbor skonštatoval, že nastavené pravidlá týkajúce sa sankcionovania záškoláctva nie sú protiústavné.
"Ale na druhej strane sa nazdávame, že sú aj vhodnejšie riešenia tohto problému," povedal s tým, že do konca roka by sa mohlo nájsť aj vhodnejšie riešenie záškoláctva, ako je upravené v balíčku.
Myslí si, že keby prezidentka vypichla tento problém osobitne a dala by samostatnú pripomienku, v parlamente by to mohlo byť pri hlasovaní akceptované.
Prezidentka sa na Ústavný súd obrátila v júli v súvislosti s tzv. protiinflačným balíkom z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý Národná rada SR opätovne schválila aj po jej vetovaní. Žiada preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti.
Prijatý balíček je podľa nej protiústavný z troch dôvodov. Argumentuje, že prijatý bol v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod.
Obsahom zákona sa mali porušiť ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Zároveň upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Odvolávanie Matoviča
"Ja osobne by som rozpočet s hlasovaním o dôvere nespájal," hovorí predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. "Neberiem za relevantné, že Sme rodina otvorila, pre mňa osobne, bezvýznamnú schôdzu Smeru."
“Igor Matovič nebol odvolaný vďaka fašistom a prešli im aj nejaké zákony. Tam rokovania prebiehali oveľa intenzívnejšie a evidentne úspešnejšie," reaguje Richard Sulík na to, že OĽaNO opakuje, že ich partnerom na rokovanie v opozícii je SaS. (SME)
Energetická kríza je ďalšou príležitosťou pre Európske krajiny koordinovať svoj postup. A aspoň časť vlády vníma Brusel ako miesto na dohodu. Škoda len, že v parlamente sa necháva istiť Tarabovou grupou. Komentuje Zuzana Kepplová. (SME)
Cynická obluda: Keď okolo seba systematicky zbieraš len tragédov, ktorí sa už v živote nebudú mať tak dobre, ako keď si ich dostal do parlamentu, to sa veru len tak nejakého odvolávania nemusíš báť.
(SME)V parlamente sa zrodila nová väčšina. Trojica poslancov tarabovcov podržala Igora Matoviča, vzápätí jej cez koaličnú radu prešli návrhy zákonov. Poslanci spoluprácu popierajú. (SME)
Igor Matovič odvolávanie v parlamente ustál, i keď mal namále. Skupinka troch odídencov z ĽSNS totiž otočila a napriek svojim doterajším hlasovaniam odvolanie ministra financií nepodporila. Čítaj ďalej
Karikatúra dňa od Sliackeho: Nezničiteľný
(SME)Keby sa „operácia Matovič“ aj skončila s lepším výsledkom, na financiách by ho veľmi pravdepodobne nestriedal viac či menej expert, ale tieň („svedok“) z politickej stajne OĽaNO. Píše Peter Schutz. (SME)