Plavba na Dunaji je stále možná napriek nižšej hladine
Nižšie vodné stavy ovplyvňujú aj prevádzku plavidiel na slovenskom úseku Dunaja. Napriek tomu je plavba na Dunaji vo všeobecnosti možná a zatiaľ nebola zastavená.
Pre agentúru SITA to potvrdil Dopravný úrad, ktorý vykonáva štátnu správu a štátny odborný dozor aj vo vnútrozemskej plavbe cez jednu zo svojich troch divízií. V danej situácii podľa Dopravného úradu nie je potrebné prijímať opatrenia.
Za posledné desaťročia sa nestalo, že by plavba na slovenskom úseku Dunaja bola zastavená pre klesajúci prietok ako následok nedostatočných zrážok.
V piatok 19. augusta o 6:00 dosiahol vodný stav na vodomernej stanici Devín 120 centimetrov a očakávala sa ustálenosť vodnej hladiny s krátkodobo miernym stúpnutím v priebehu dňa.
„Momentálne hladina v Dunaji ovplyvnená zníženým prietokom je síce nízka, ale ešte nedosahuje úroveň takých hodnôt ako napríklad na prelome novembra a decembra 2011, kedy boli v rozmedzí od 28. 11. do 1. 12. o 6:00 na vodomernej stanici Devín namerané hodnoty vodného stavu od 88 centimetrov do 93 centimetrov,“ uviedla vedúca kancelárie predsedu Dopravného úradu Lucia Patznerová.
Situácia na Dunaji sa vzhľadom na prognózu Slovenského hydrometeorologického ústavu môže v najbližších dňoch zmeniť, vplyvom zrážok v Rakúsku je možný predpoklad stúpania vodnej hladiny.
„Vodcovia plavidiel a zostáv musia prispôsobiť ponor svojich plavidiel alebo zostáv aktuálnemu vodnému stavu a hláseným brodom, kde nie je dosiahnutá plavebná hĺbka na základe odporučení Dunajskej komisie,“ upozornila Patznerová. Vodcovia plavidiel podľa nej tiež majú venovať zvýšenú pozornosť pri plavbe, aby nevybočili z plavebnej dráhy a nenasadli na plytčinu. „V súvislosti s nižšou hladinou Dunaja nastáva pri plavidlách a zostavách prepravujúcich tovary problém ekonomickej výhodnosti takejto dopravy pri preprave tovarov, nakoľko musia svoj ponor prispôsobiť vodnému stavu, čo má priamy dopad na množstvo prepravovaného tovaru,“ priblížila Patznerová.
Pri neodhadnutí a neprispôsobení ponoru plavidiel a zostáv vodnému stavu nastáva riziko nasadnutia, poprípade vzniku plavebnej nehody.
Dopravný úrad podľa zákona o vnútrozemskej plavbe môže nariadiť okamžité zastavenie plavby v prípade povodňových prietokov na žiadosť povodňových orgánov, ľadochodu alebo bezprostredného ohrozenia bezpečnosti plavebnej prevádzky.
A to napríklad v prípade mimoriadnej manipulácie na Vodnom diele Gabčíkovo znížením hladiny, ktorá už neumožňuje bezpečnú plavbu, či pri plavebnej nehode, ak by nebola možná bezpečná plavba v plavebnej dráhe. Zastavenie plavby by znamenalo zastavenie prepravy tovarov a osôb po vodnej ceste. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Bratislava
Polícia začala v súvislosti so zrážkou vlaku a dvoch ľudí v Bratislave trestné stíhanie. O život prišla 27-ročná žena.
(SME)Slovnaftskú spaľovňu nechce ani Taraba. Odborníci varujú, že rafinéria zavádza verejnosť.
(SME)Vyrazte na túru pri Bratislave alebo prijmite pozvanie brazílskej ambasády. Pozrite si tipy, ako si užiť mesto zadarmo.
(The Slovak Spectator)Lekára, ktorý mal pozitívny test na drogy, prepustia, hoci mu stopy marihuany v moči našli v čase osobného voľna.
(SME)Pátranie po Ľudovítovi, španielske melódie či stredoveký trh. Pozrite si výber podujatí v Bratislave na najbližšie dni.
(The Slovak Spectator)V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke sa muž s mečom vyhrážal personálu zabitím.
(TASR)V Bratislave z dôvodu nevyhnutných prác prerušia dodávku pitnej vody z vodovodu v časti Starého Mesta.
(SITA)Z dvanásteho poschodia domu v bratislavskej Petržalke vypadol 66-ročný muž. Zraneniam na mieste podľahol.
(TASR)