Aktivisti vyzvali vládu na ušetrenie 15 percent plynu do budúcej jari
Aktivisti vyzvali vládu na ušetrenie 15 percent plynu do budúcej jari a vypracovať plány prípravy na zimu a nahrádzania fosílnych palív celkovo. Štát by podľa nich mal prijať aj ďalšie opatrenia na podporu úspory energií.
Na pôde EÚ dohodnuté výnimky na spotrebu plynu pre Slovensko, ktoré v podstate umožňujú zachovať v najbližšom období bežnú spotrebu plynu, môžu podľa signatárov výzvy dať Slovensku časový priestor, no zo strednodobého a dlhodobého hľadiska nás len udržia v závislosti od fosílnych palív zo zahraničia.
"Krajiny ako napríklad Španielsko si tiež vyrokovali výnimku, ale zavádzajú množstvo opatrení tak, aby neplytvali pri kúrení, chladení, osvetlení," upozornili aktivisti.
Štát by podľa nich mohol napríklad zaviesť motivačné schémy, podľa ktorých by boli odmenení tí odberatelia elektriny, tepla, plynu v domácnostiach, ktorí by mali najnižšiu spotrebu.
K postupnému znižovaniu energetickej spotreby a závislosti od fosílnych palív by tiež pomohlo zníženie dane na izolačné materiály, tepelné čerpadlá, solárne systémy, veterné a geotermálne systémy či zvýhodnenie elektriny na vykurovanie tepelným čerpadlom v energeticky efektívnych budovách.
Súčasný stav je podľa signatárov výzvy veľmi rizikový, keďže rastúce ceny zemného plynu zvýšili ceny elektrickej energie a ďalších palív niekoľkonásobne.
"Ratingová agentúra Moody's varovala Slovensko pred zhoršením známky. Rating ponechala na úrovni A2, výhľad však zmenila zo stabilného na negatívny. Dôvodom je najmä slovenská závislosť od dodávok plynu z Ruska," pripomenuli aktivisti. Výhľad slovenskej ekonomiky zmenila na negatívny aj agentúra Fitch.
Jedným zo zdrojov financovania energetických úspor je podľa organizácií Envirofond, no možnosti financovania takýchto projektov sú zákonom limitované.
"V roku 2021 povolilo ministerstvo financií využiť len 25 percent prostriedkov z Envirofondu. Zvyšných 253 miliónov eur zostalo nevyužitých na účtoch Envirofondu. Mohli by výrazne pomôcť s obnovou verejných budov," uviedli signatári výzvy.
V prvom rade je podľa nich potrebné znížiť energetickú potrebu obnovou budov a zároveň zohľadniť špecifiká sociálne zraniteľných domácností, administratívnu náročnosť jednotlivých fondov a architektúru objektov. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
V piatok má pokračovať proces s guvernérom národnej banky Kažimírom, súd môže rozhodnúť o zastavení stíhania.
(SITA)Úrad vlády napísal, že svet prišiel smrťou pápeža Františka o veľkú osobnosť. Čítaj ďalej
Pápež František odišiel na večnosť. Jeho múdrosť a láskavosť budú svetu chýbať, uviedla exprezidentka Čaputová. Čítaj ďalej
Ministerka hospodárstva Saková napísala, že správu o úmrtí pápeža Františka prijala so zármutkom. Čítaj ďalej
Pápež František bol inšpiratívnou osobnosťou, napísal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Čítaj ďalej
Cirkev i svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska Bober. Čítaj ďalej
Pápež František bol poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory, napísal predseda PS Michal Šimečka. Čítaj ďalej
Pápeža Františka si budem pamätať ako charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, uviedol šéf SaS Gröhling. Čítaj ďalej