Zosnulej britskej kráľovnej vyjadril úctu šéf OSN. "Alžbeta II. bola na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien," uviedol Guterres.
Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.
"Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva," uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ku kondolujúcim sa pridal pápež František. Alžbeta II. podľa neho „bola príkladom veľkorysej služby dobru britského národa“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej reakcii uviedol, že "stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa počas 70 rokov".
Vo svojom statuse na Twitteri Macron napísal: "Zachovám si spomienku na priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá ovplyvnila svoju krajinu a svoje storočie ako nikto predtým".
Britská kráľovná Alžbeta II. bola inšpiráciou pre milióny ľudí vrátane Nemcov. Naša krajina za ňou smúti, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: "Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie."
Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako "výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov".
Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov "s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii".
Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka "zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby." (TASR)