Kažimír: Razantné zvyšovanie úrokov bude pokračovať, inej cesty niet
Razantné zvyšovanie úrokov bude pokračovať, inej cesty niet, tvrdí Kažimír. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky zvýšiť úrokové sadzby o bezprecedentných 75 bázických bodov bolo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska nevyhnutné a správne.
Kažimír poznamenal, že existujú problémy, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú menovú politiku, ale napriek tomu sú mimo nášho dosahu. Rozkývané a raketovo rastúce ceny energií sú podľa neho aktuálne tým najvypuklejším prípadom. Skonštatoval, že ceny energií ovplyvňujú všetko.
Guvernér NBS upozornil, že ak ľudia a podniky začnú očakávať, že tu vyššia inflácia ostane dlhší čas, môže sa zvýšiť aj skutočná inflácia. "Popritom, úplne pochopiteľne, rastú požiadavky ľudí, aby sa im zvýšil plat a vlády zase míňajú miliardy, aby zmiernili vplyv krízy na ľudí a ekonomiku. Občas rozumne, inokedy zase nie," podotkol Kažimír.
Zároveň dodal, že inflácia sa v eurozóne drží neprijateľne vysoko. Jej augustové zrýchlenie na 9,1 %, opätovne ťahané energiami, podľa neho len pripomenulo akútnosť problému z pohľadu inflačného vývoja. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)