Stav základných práv v Únii vykazuje podľa europarlamentu slabiny
Stav základných práv v Európskej únii vykazuje slabiny. Upozorňuje na to hodnotenie, ktoré vypracoval Európsky parlament. Členské štáty Únie zároveň žiada o obranu európskych hodnôt.
Poslanci Europarlamentu vo štvrtok posúdili stav základných hodnôt v Únii v rokoch 2020 a 2021, pričom identifikovali problematické oblasti a navrhli spôsoby účinnejšej ochrany slobody, rovnosti a právneho štátu. Uvedený text odobrilo 410 poslancov, 131 bolo proti a 42 sa hlasovania zdržalo.
Europoslanci vyjadrili znepokojenie nad vplyvom opatrení súvisiacich s ochorením Covid-19 na demokraciu a základné slobody vrátane práv osôb aktívnych v právnom systéme, v presadzovaní práva, a väzňov. Skritizovali aj pretrvávajúce porušovanie zásad právneho štátu v niektorých krajinách Únie a zdôraznili, že právny štát, demokracia a základné práva sú neoddeliteľne prepojené.
S cieľom chrániť tieto hodnoty a spravodlivé a zákonné rozdeľovanie finančných prostriedkov EÚ europarlament vyzval Európsku komisiu, aby využívala mechanizmus podmienenosti rozpočtu EÚ. Poslanci odsúdili Poľsko a Maďarsko za to, že nedodržiavajú rozsudky Súdneho dvora EÚ a požiadali inštitúcie Únie o konkrétne kroky.
Parlament zdôraznil aj význam ochrany novinárov pred pokusmi o využívanie právneho systému na ich umlčanie (strategické žaloby proti verejnej účasti) a pred zastrašovaním, útokmi a násilím. Poslanci vyjadrili aj znepokojenie nad rastúcim počtom štátnych orgánov, ktoré používajú špionážny softvér, ako je Pegasus.
Poslanci opätovne odsúdili rodovo motivované násilie a vyzvali Bulharsko, Česko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko, ako aj samotnú EÚ, aby ratifikovali Istanbulský dohovor.
Vyjadrili tiež obavy z protirodových a antifeministických hnutí, ktoré systematicky napádajú práva žien a LGBTIQ+ osôb, a odsúdili ich odmietavý postoj k právam žien vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia. V tomto kontexte zdôraznili najmä vývoj v Poľsku, na Slovensku, v Chorvátsku a v Litve.
Parlament v tejto súvislosti vyzval na dôsledné vykonávanie Rámcového rozhodnutia EÚ o boji proti rasizmu a xenofóbii a privítal návrh eurokomisie zaradiť trestné činy z nenávisti a nenávistné prejavy do zoznamu trestných činov EÚ. Podľa poslancov je potrebné, aby členské štáty riešili aj pretrvávajúci štrukturálny rasizmus vrátane policajného násilia voči Rómom.
V neposlednom rade zákonodarný zbor EÚ dôrazne odsúdil násilie voči migrantom a ich odvracanie na hraniciach a kriminalizáciu humanitárnych pracovníkov a aktivistov a požiadal, aby agentúre Frontex bola pozastavená činnosť v tých členských štátoch, kde sa jej členovia zúčastnili na týchto aktivitách. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej