Obchodná a priemyselná komora žiada zastropovanie cien energií
Firmy žiadajú zastropovanie cien energií. Inak hrozí obmedzovanie výroby aj rušenie prevádzok. Zastropovanie sa musí paralelne dotýkať občanov aj firiem, tvrdí Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
"Je to dôležité aj z pohľadu plánovacieho obdobia, aby firmy vedeli, v akom pásme nákladov sa môžu pohybovať," skonštatoval Mihók.
"Momentálne sa hovorí viac iba o občanoch, nie o firmách. Pokiaľ sa to bude robiť takouto cestou, nevyrieši sa nič. Firmy budú vyrábať drahšie a aj obyvatelia budú kupovať drahšie. A navyše sa nám sem dostane zahraničná konkurencia z krajín, ktoré buď vôbec nemajú energetické problémy, alebo ich už riešili. Eliminujú naše firmy z trhu a reštart bude ťažký, ak nie už nemožný," doplnil Mihók.
Pripomenul, že firmy požadujú od komory oveľa tvrdší postoj komory voči vláde a parlamentu s cieľom upozorniť, že podnikanie a ekonomika je jedinou oblasťou, ktorá prináša finančné a materiálne zdroje.
Bez týchto zdrojov podľa neho nemôže fungovať školstvo, zdravotníctvo, kultúra, zahraničná politika i ďalšie oblasti života.
"Všetko závisí od toho, čo ekonomika vyprodukuje a čo z toho odvedie štátu. Budeme trvať na tom, aby si naši politickí predstavitelia definitívne uvedomili, že musia serióznejšie brať do úvahy pripomienky podnikateľskej sféry," uzavrel šéf komory. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)