Vojna, klimatická zmena a pandémia spôsobili nárast chudoby a nestability
Vojna na Ukrajine, klimatická zmena aj pandémia sa podpísali pod ďalšie zhoršenie životných podmienok najchudobnejších ľudí, upozornila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).v správe uvádza, že 60 štátov, území a lokalít spadlo minulý rok do kategórie "nestabilných". To znamená, že boli vystavené ekonomickým, environmentálnym, sociálnym a politickým rizikám, ktoré neboli schopné absorbovať. A to bolo ešte predtým, než Rusko napadlo Ukrajinu a zintenzívnilo ich problémy.
Počet nestabilných miest, ktorý OECD zverejnila v pondelok, je najväčší od začiatku vydávania správ o stave nestability v roku 2015.
Týchto 60 nestabilných štátov, území a lokalít predstavuje 24 % svetovej populácie a väčšina z nich je tiež tzv. svetovými ohniskami hladu. Sú tiež domovom 95 percent z rekordných 274 miliónov ľudí, ktorí podľa odhadov OSN potrebujú humanitárnu pomoc.
"Nachádzame sa v ére definovanej viacerými krízami, šokmi a neistotou," uviedla OECD.
Len jeden z troch ľudí na nestabilných miestach dostal vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v porovnaní s tromi zo štyroch v relatívne bohatých 38 členských krajinách OECD.
Organizácia poznamenala, že 60 nestabilných štátov má na svedomí len štyri percentá globálnych emisií, ale "pociťujú nápor prírodných katastrof súvisiacich s klímou".
OECD uviedla tiež, že piatimi najkrehkejšími krajinami v minulom roku boli Somálsko, Južný Sudán, Afganistan, Jemen a Stredoafrická republika. A tri krajiny – Benin, Východný Timor a Turkménsko, boli v minulom roku pridané do zoznamu nestabilných štátov, z ktorého nebola odstránená žiadna krajina. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Bombica deklaruje, že si plní úlohy.
(TASR)O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej
Máme krízu civilizácie a čo to znamená? V novej epizóde Dejín sa nad tým zamýšľajú archeológ, politológ a zoológ. (SME) Čítaj ďalej
Prečítajte si báseň Američanky venovanú starým rodičom zo Slovenska – a objavte aj ďalšie texty, ktoré zaujali cudzincov.
(The Slovak Spectator)Slovenský basketbalista mieri do USA a v Utekáči otvorili unikátnu atrakciu. Prečítajte si výber dobrých správ.
(The Slovak Spectator)Prípad obvineného extrémistu Bombica ovplyvní výklad hraníc slobody prejavu, tvrdí Úrad vlády.
(TASR)