Nemecko sa blíži k dohode o znárodnení plynárenského gigantu Uniper
Nemecká vláda sa predbežne dohodla na znárodnení plynárenského gigantu Uniper v snahe odvrátiť kolaps energetického sektora. Zmluva zatiaľ nebola podpísaná. Kabinet v Berlíne by chcel, aby k tomu došlo už koncom tohto týždňa.
Nemecká vláda zvažuje odkúpenie kontrolného podielu Fortum za relatívne nízku cenu a následne by do spoločnosti vložila miliardy eur prostredníctvom zvýšenia kapitálu, informovala minulý týždeň agentúra Bloomberg News. Hovorkyňa Fortum sa k tomu odmietla vyjadriť, kým prebiehajú rokovania. Fínska ani nemecká vláda to nekomentovali.
Prudko rastúce ceny plynu a kroky Ruska, ktoré znížilo dodávky suroviny do Európy, už prinútili mnohé vlády k sérii záchranných balíkov a pôžičiek. Napriek týmto opatreniam existuje riziko, že systémoví poskytovatelia energie skolabujú bez silnejšej vládnej podpory.
Keďže je transport plynu cez hlavný ruský ropovod do Nemecka Nord Strem 1 zastavený, Uniper musí hľadať alternatívne dodávky a za oveľa vyššie ceny. Podľa jeho generálneho riaditeľa tak spoločnosť dosahuje straty až 100 miliónov eur denne.
Nemecká vláda údajne rokuje tiež o prevzatí minimálne dvoch ďalších spoločností, tvrdia zdroje.
Rokovania o Uniperi sú však obzvlášť náročné, keďže sa do nich zapája aj fínska vláda. Tá je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Fortum, ktorý je zase najväčším akcionárom Uniperu.
Fortum si už vzal viacero úverov, ktoré sa rýchlo vyčerpali a fínska vláda dala začiatkom tohto roka najavo, že sa nechce dostať do problémov. Kabinet v Helsinkách je pod silným tlakom opozičných strán a najnovšie čelí dvom návrhom na vyslovenie nedôvery, pričom ho zákonodarcovia kritizovali za neúspešné rokovania s Nemeckom a plytvanie peniazmi daňových poplatníkov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)