Guterres vyzval na zdanenie spoločností produkujúcich fosílne palivá
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval bohaté štáty, aby zdanili spoločnosti produkujúce fosílne palivá a použili výnosy na kompenzáciu škôd spôsobených klimatickými zmenami a na zmiernenie rastu cien.
"Povedzme si to tak, ako to je - náš svet je závislý na fosílnych palivách. Je čas zasiahnuť. Musíme vziať na zodpovednosť spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá," povedal Guterres v príhovore k otvoreniu Valného zhromaždenia OSN.
Podľa separátnej správy uverejnenej v utorok počas každoročného týždňa klímy v New Yorku na okraji Valného zhromaždenia OSN, Nemecko, Čína, Španielsko a Spojené kráľovstvo vedú medzi veľkými ekonomikami pri presadzovaní obnoviteľnej energie.
Medzinárodná nezisková organizácia Climate Group zostavila rebríček krajín v rámci skupiny G20 na základe ambícií a pokroku v oblasti obnoviteľnej energie.
Okrem pochvaly pre Nemecko, Čínu, Španielsko a Britániu uviedla, že Austrália, India, USA a Japonsko zaznamenali len mierny pokrok, zatiaľ čo Kanada a Brazília dosahujú slabé výsledky, a to aj napriek existujúcej vysokej spotrebe obnoviteľnej elektriny. Saudská Arábia a Rusko sa držia na posledných miestach v zozname.
Dvadsať krajín, vrátane Španielska ako stáleho hosťa G20, dostalo známky od A po E. Skúmané oblasti zahŕňali čisté nulové ciele, ambície v oblasti obnoviteľnej energie, podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej inštalovanej kapacite v roku 2021 a prírastky obnoviteľnej kapacity v roku 2021.
Španielsko, ktoré získalo známku A, bolo pochválené za "jednu z najambicióznejších politík v oblasti obnoviteľnej energie v Európskej únii (EÚ)", pričom všetky nové prírastky kapacity elektrickej energie za uplynulú dekádu sú zo zelenej energie.
Obnoviteľné zdroje energie predstavovali 21 % celkovej konečnej spotreby v Španielsku v roku 2020, čím prekonali cieľových 20 %. Madrid plánuje zvýšenie tohto podielu na 43 % do roku 2030 a 97 % do roku 2050, keď má dosiahnuť svoj cieľ klimatickej neutrality. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozornil na čoraz častejšie záporné ceny elektriny na krátkodobom trhu.
(TASR)Diaľničná spoločnosť začala práce na siedmich mostoch, aktuálne štartuje s opravami na ďalších deviatich.
(SITA)Vývoj cien v slovenskom priemysle nadväzuje na celkový cenový nárast v ekonomike. Transakčná daň zvýši infláciu.
(TASR)Toxický kokteil namiešaný vládou začína ničiť slovenskú ekonomiku, tvrdí poslanec Marián Viskupič zo SaS.
(SITA)Ceny stavebných prác boli v marci medziročne vyššie o 5,6 percenta, čo bola najvyššia hodnota za posledný polrok.
(TASR)Európska komisia navrhuje každoročnú technickú kontrolu pre autá staršie ako 10 rokov. Dôvodom sú podvody, emisie a hluk.
(SITA)Únia autodopravcov Slovenska žiada vládu o prerokovanie problematiky daní v doprave.
(SITA)Systém adresnej energopomoci potrebuje doladiť detaily. Rozhoduje sa o percentách ľudí, ktorých sa má týkať.
(SITA)