Iránsky prezident zrušil rozhovor so CNN, novinárka si odmietla vziať hidžáb
Iránsky prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinárkou americkej televízie CNN Christiane Amanpourovou po tom, čo si v New Yorku odmietla vziať na rozhovor s ním hidžáb, ktorým si má žena v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a poprsie.
Reportérka uviedla, že žiadny iný iránsky prezident po nej nič také nechcel, keď sa rozhovor nekonal v Iráne. V Iráne od islamskej revolúcie z roku 1979 zákon ženám ukladá nosiť hidžáb na verejnosti. Amanpourová poznamenala, že požiadavka na hidžáb pri rozhovore Raísího asistent zdôvodnil "situáciou v Iráne".
V Iráne už sedem dní trvajú protesty, ktoré prepukli po úmrtí 22-ročnej Mahsy Amínovej. Tú zatkla mravnostná polícia v Teheráne za porušenie pravidiel nosenia hidžábu. Žena upadla do kómy niekoľko hodín po zadržaní a zomrela. Podľa rodiny bola predtým zdravá. Na sociálnych sieťach sa objavili informácie, že Amínová bola zbitá. Polícia tvrdí, že zomrela na infarkt. Podľa iránskej organizácie ľudských práv IHR terajšie protesty v Iráne neprežilo 31 osôb.
Rozhovor so CNN mal byť Raísího prvý v USA, kam priletel na 77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. "Sme v New Yorku, kde nie je žiadny zákon ani tradícia vzťahujúca sa k pokrývkam hlavy," uviedla novinárka. Poradca podľa novinárky dal jasne najavo, že rozhovor neprebehne, ak si hidžáb nevezme, a povedal, že je to "otázka úcty". Amanpourovej tím rozhovor za týchto podmienok odmietol. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Dva lodné vraky z 18. storočia pri pobreží Kostariky, ktoré sa považovali za pirátske lode, boli dánske otrokárske lode.
(TASR)Juhokórejský študent pobodal v škole troch ľudí vrátane riaditeľa. Po útoku utiekol do parku, kde skočil do jazera.
(TASR)Indickí a pakistanskí vojaci sa ostreľovali cez líniu kontroly v spornom regióne Kašmír už štvrtú noc po sebe.
(TASR)Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)Južná Kórea ostro odsúdila KĽDR po tom, čo priznala, že vyslala vojakov na pomoc Rusku vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej
USA zasiahli viac ako 800 cieľov v Jemene a zabili stovky povstalcov známych ako húsíovia.
(TASR)Najmenej deväť vojakov zahynulo a desať ďalších uniesli pri zrážkach s povstalcami v juhozápadnej Kolumbii.
(TASR)Podpora Ruska a nasadenie vojakov KĽDR proti Ukrajine musia skončiť, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Čítaj ďalej