Nové európske opatrenie proti energetickej kríze nepomáha Slovensku
Nové európske opatrenie proti energetickej kríze nepomáha Slovensku, vysvetľuje premiér Heger. Ministri EÚ prijali balík opatrení, jeho súčasťou je zdanenie nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá.
Premiér oznámil, že Slovensko bude žiadať Európsku úniu o uvoľnenie miliárd eur z nevyčerpaných eurofondov na opatrenia proti dôsledkom vysokých cien energií. Rovnaký postup nám podľa neho výrazne pomohol počas pandémie.
Heger tiež pohrozil zastavením vývozu už predanej elektriny zo Slovenska, ak krajina nedostane finančnú podporu. "Máme pripravený plán B. To znamená, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju našim občanom a našim firmám," povedal Heger.
Obchodníkom, ktorí majú dodávky elektriny na budúci rok od Slovenských elektrární odkúpené chce premiér zaplatiť cenu, za ktorú elektrinu kúpili. Na rozdiel od Slovenských elektrární je premiér presvedčený, že predpisy EU takéto zásahy štátu umožňujú. Slovenských elektrární už pri schvaľovaní novely zákona o energetike upozornili, že v takom prípade by museli pre svojich zmluvných odberateľov zabezpečiť elektrinu z iných zdrojov, čo povedie ku krachu spoločnosti.
Slovensko je podľa Hegerových slov priemyselná krajina a preto má vyššiu spotrebu energií a zároveň máme spomedzi krajín EÚ aj najväčší podiel výdavkov domácností na energie. Heger preto nechce nechať priemysel bez podpory.
Tento krok je podľa Hegera je jasný dôkaz toho, že Slovensko v Bruseli "len nešúcha nožičkami" a neozve sa so svojimi pripomienkami. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)