V Bosne, ktorá prežíva najhoršiu krízu od vojny, sa konajú voľby
V Bosne a Hercegovine sa začali celoštátne voľby. Takmer 3,4 milióna voličov má príležitosť zvoliť trojčlenné vedenie krajiny, ktorá čelí najhoršej politickej kríze od konca vojny v roku 1995.
Balkánska krajina trpí rozpormi medzi svojimi etnikami. Približne polovicu populácie tvoria moslimskí Bosniaci, tretinu tvoria pravoslávni Srbi a asi 15 percent katolícki Chorváti.
Srbská časť krajiny pod jej súčasným vedením sa usiluje o odtrhnutie od Bosny. Srbskí nacionalisti sa tešia podpore Ruska, Srbska a Maďarska, ktoré je členom Európskej únie.
Chorvátski nacionalisti sa tiež usilujú o oslabenie bosnianskeho štátu ako celku. Podporuje ich Chorvátsko a niektorí západní diplomati. Voľby tiež rozhodnú, či sa môžu presadiť nenacionalistické strany, poznamenala agentúra DPA. Pripomenula, že v rokoch 1992 až 1995 bola Bosna dejiskom krvavej vojny, ktorá si vyžiadala približne 100-tisíc obetí. Asi dva milióny ľudí prišli o svoje domovy. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Bezpečnostné opatrenia počas konkláve budú podobné ako na pohrebe pápeža Františka, očakávajú desaťtisíce ľudí.
(TASR)Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej
Sýria po ozbrojených potýčkach nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask.
(TASR)Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema, v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.
(TASR)Holandsko počas júlového samitu NATO zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.
(TASR)Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej