Putin podpísal prevzatie kontroly nad projektom Sachalin-1
Rusko zasiahlo do vlastníckej štruktúry ropného a plynárenského projektu Sachalin-1. Prezident Putin dekrétom ustanovil nového prevádzkovateľa. V projekte majú podiely americká, indická aj japonská firma.
Putinov krok tak zasiahol do najväčšej investície americkej spoločnosti Exxon Mobil v Rusku a je totožný s taktikou, akú ruská vláda zvolila v prípade ďalších energetických projektov v krajine.
Dekrét dáva ruskej vláde právomoc rozhodovať o tom, či si zahraniční akcionári budú môcť v projektoch ponechať svoje podiely.
Exxon Mobil kontroluje v projekte Sachalin-1 30-percentný podiel. Ďalšími partnermi v ropno-plynárenskom projekte na Ďalekom východe sú ruský ropný koncern Rosnefť, indická firma ONGC Videsh a japonská SODECO.
Produkcia ropy v rámci Sachalin-1 dosiahla v júli približne 10 000 barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov). Pred začatím vojny na Ukrajine pritom predstavovala zhruba 220 000 barelov/deň.
Exxon Mobil sa usiloval po invázii Ruska na Ukrajinu a zavedení sankcií voči Moskve svoje aktivity v ruskom projekte ukončiť a podiel v Sachalin-1 presunúť na niektorého z partnerov.
V tom mu však zabránil iný ruský dekrét, ktorý zakázal firmám z nie priateľských krajín predaj podielov v ruských energetických projektoch aj bankách do konca tohto roka. Americká firma preto pohrozila, že sa obráti na medzinárodnú arbitráž. K najnovšiemu dekrétu sa Exxon Mobil nevyjadril.
Nereagovala ani japonská spoločnosť SODECO, avšak japonská vláda, ktorá vo firme kontroluje 50-percentný podiel, dala najavo, že rokuje s partnermi o riešení situácie.
Japonský minister obchodu Jasutoši Nišimura v nedeľu uviedol, že projekt Sachalin-1 je pre Japonsko veľmi dôležitý. Na otázku, či si Japonsko plánuje podiel v projekte ponechať, Nišimura odpovedal, že "z pohľadu diverzifikácie dovozu ropy je to mimoriadne dôležitý projekt".
Rovnakú stratégiu použil Putin v júli v prípade druhého ropného a plynárenského projektu na Ďalekom východe Sachalin-2. V ňom sú partnermi britsko-holandská firma Shell a japonské obchodné spoločnosti Mitsui a Mitsubishi. Tie medzitým požiadali Moskvu o prevzatie podielov v novom prevádzkovateľovi, čo ruská vláda schválila. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej