Priemyselná produkcia v auguste 2022 medziročne poklesla
Priemyselná produkcia v auguste 2022 medziročne poklesla o dve percentá. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia znížila o 0,9 percent, informoval Štatistický úrad.
Slovenský priemysel v auguste 2022 zostal pod úrovňou vlaňajška, ale pokles bol menší ako v predošlých dvoch mesiacoch. Rozhodujúca výroba áut bola vysoko v pluse, ale nestihla prepísať do pozitívnych čísiel vývoj celého odvetvia pre prudko padajúcu energetiku. V podobnom duchu súperili aj výsledky ostatných odvetví. Aj druhý prázdninový mesiac bol ovplyvnený celozávodnými dovolenkami u veľkých producentov.
Z hľadiska štruktúry podľa hlavných priemyselných zoskupení medziročne o viac ako pätinu klesla produkcia súvisiaca s energetikou, jednociferné poklesy evidovala aj výroba pre medzispotrebu a výroba predmetov dlhodobej spotreby.
Nad úrovňou augusta 2021 bola produkcia investičných prostriedkov o 13,2 percenta a produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 5,7 percent.
V súhrne za prvých 8 mesiacov roka 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 3,5 percent. Celkovo z 15 sledovaných odvetví bola už väčšina, 8 odvetví v mínuse a celková kumulatívna bilancia zostáva stále pod úrovňou minulého roka.
Najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal pokles v dodávke elektriny, plynu, pary o 23,3 percent (príspevok -3,20 p. b.), ako aj vo výrobe dopravných prostriedkov o 4,1 percento (príspevok -0,96 p. b.). A súčasne najvýznamnejší pozitívny vplyv mal rast produkcie vo výrobe elektrických zariadení o 8,9 % (príspevok +0,63 p. b.), ako aj v ostatnej výrobe a oprave strojov o 9,5 percent (príspevok +0,32 p. b.). (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Trump opäť zaútočil na šéfa Fedu Powella, označil ho za lúzra. Americké akcie v reakcii na jeho vyjadrenia klesli.
(TASR)Zakladateľ Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab odstupuje z čela organizácie, viedol ju 54 rokov.
(TASR)Juhokórejskí zástupcovia odcestujú do Washingtonu, s USA budú rokovať o obchode.
(TASR)Zlato reaguje na Trumpa rastom, jeho hodnota prelomila ďalší rekord. Prvýkrát prekonala hranicu 3400 dolárov za uncu.
(TASR)Ceny ropy rástli prvýkrát za posledné tri týždne, ďalší vývoj bude závisieť od Trumpa.
(SITA)Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej