Obhajcovia skúsili námietku voči senátu. Tú zamietli a pojednávanie môže po dvoch hodinách začať
Po námietkach voči prokurátorovi v kauze Mýtnik to obhajcovia skúsili s námietkou voči senátu. Prekážalo im, že do Hrubalovho senátu pribudol ako náhradník sudca Rastislav Stieranka, a to namiesto pôvodného sudcu Jozefa Šutku.
„Náhradný sudca (Stieranka) bol určený opatrením predsedu súdu, ale to ste vy sám, pán predseda senátu (Hrubala), a takýto postup je v rozpore s judikatúrou ESĽP,“ namietal Brhelov advokát Michal Mandzák. Pridali sa aj obhajcovia ďalších obžalovaných.
Senát sa o tejto výhrade najprv poradil, napokon ju však zamietol s vysvetlením, že nebola podaná bezodkladne. Stieranku totiž doplnil súd do senátu ešte pred troma mesiacmi a obhajcovia dosiaľ nesignalizovali. Nad rámec toho Hrubala dodal, že výber náhradníka nebol svojvoľný.
„Algoritmus nie je v rozvrhu práce uvedený, ale existuje a predseda je ním viazaný, bol aj predmetom porád,“ povedal Hrubala.
Po dva a pol hodinách od otvorenia procesu tak môže pojednávanie reálne aj začať, a to čítaním obžaloby. Tá hovorí o tom, ako Brhel a ďalší piati obžalovaní profitovali zo zákaziek na Finančnej správe, a to cez utajované IT zákazky pre firmu Allexis, za ktorou bol podnikateľ Michal Suchoba. Ten s políciou spolupracuje a v kauze Mýtnik bude vypovedať proti obžalovaným, hoci je v inom konaní obvinený aj on sám. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Súd s Brhelom
Súd v kauze Mýtnik odročili, podnikateľa Jozefa Brhela večer pred pojednávaním náhle hospitalizovali. Vypovedať mal guvernér národnej banky Peter Kažimír. Proces má pokračovať v piatok, Brhel by sa mal dostaviť na pojednávanie alebo sa vyjadriť ku konaniu v neprítomnosti.
(SME)Podnikateľ súdu v kauze Mýtnik vysvetľoval, že virtuálna registračná pokladnica nebola takým patentom firmy Allexis, aby ju Finančná správa musela kúpiť bez súťaže a detaily utajiť. Sám jej podobný softvér ponúkal o rok a pol skôr a aj názov vymyslel on.
(SME)Na špecializovanom súde po takmer dvoch mesiacoch pokračuje proces v kauze Mýtnik, v ktorom sú obžalovaní oligarcha Jozef Brhel so synom či bývalý štátny tajomník za Smer Radko Kuruc. Čítaj ďalej
Bývalý šéf ítečkárov na finančnej správe Milan Grega pred súdom odmietol, že by miliónové zákazky od firmy Allexis nedopadli dobre. V kauze Mýtnik o tom ešte v utorok vypovedal bývalý sekčný riaditeľ Daniel Čech. Čítaj ďalej
Oligarcha Jozef Brhel blízky Smeru žiada súd, aby v jeho kauze predvolal ako svedka prokurátora Ondreja Repu a vyšetrovateľku Moniku Barčákovú. Reagoval tak na výpoveď Daniela Čecha, ktorý bol sekčným riaditeľom u daniarov. Čítaj ďalej
Stretnutia s Brhelom, zmanipulované zákazky a presmerovávanie ziskov. V kauze mýtnik prehovoril ďalší svedok Daniel Čech. Opísal, ako štát nakupoval od firmy nastrčenej Brhelovcami. Miliónové systémy boli ťažko použiteľné. (SME)
Brhelovci sa zrejme rozhodli naťahovať pojednávanie v kauze Mýtnik. Na začiatku pojednávacieho dňa sa mali iba vyjadriť k výpovedi konateľky firmy Allexis Jany Rovčaninovej. Vyjadrenie, ktoré obvykle trvá pár minút, natiahol Brhel starší na viac než hodinu. Čítaj ďalej
Po necelých troch týždňoch pokračuje pojednávanie v kauze Mýtnik, v ktorej je obžalovaný oligarcha Jozef Brhel blízky Smeru. Obhajoba Brhelovcov prišla na súd s plánom odprezentovať vyjadrenie francúzskeho univerzitného profesora. Čítaj ďalej