V Iráne protestovali zamestnanci rafinérií
V Iráne protestovali zamestnanci rafinérií v Ábádáne a Asalúji. Ide o prvý prípad protestov v miestach, ktoré sú kľúčové pre iránsku ťažbu ropy a zemného plynu.
V rafinériách v Asalúji, ktorá leží asi 925 kilometrov južne od Teheránu, podľa videozáznamov protestovali desiatky zamestnancov. Niektorí mali zakryté tváre a vykrikovali heslá vyzývajúce na zvrhnutie iránskeho duchovného vodcu Alího Chameneího.
Ľudia v Iráne protestujú od polovice septembra, keď zomrela 22-ročná Iránka kurdského pôvodu Mahsá Amínová, ktorá bola zadržaná údajne kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb, ktorým si má žena v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a poprsie a ktorý musia ženy od islamskej revolúcie z roku 1979 povinne nosiť na verejnosti.
Podľa polície utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov zomrela na následky policajnej brutality. Teherán z podnecovania protestov viní Spojené štáty a Izrael.
(ČTK)Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Ruský prezident Putin sa poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Ukrajine v Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Francúzska polícia vykonáva operáciu v súvislosti s nedávnymi útokmi na väznice. Zadržaných bolo najmenej 20 osôb.
(TASR)Podozrivý z dobodania moslimského veriaceho vo Francúzska sa vzdal polícii v Taliansku.
(TASR)Vedci našli súvislosť medzi konzumáciou spracovaných potravín a predčasnou smrťou.
(TASR)Dva lodné vraky z 18. storočia pri pobreží Kostariky, ktoré sa považovali za pirátske lode, boli dánske otrokárske lode.
(TASR)Juhokórejský študent pobodal v škole troch ľudí vrátane riaditeľa. Po útoku utiekol do parku, kde skočil do jazera.
(TASR)Indickí a pakistanskí vojaci sa ostreľovali cez líniu kontroly v spornom regióne Kašmír už štvrtú noc po sebe.
(TASR)Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)