Rusko zodpovedá za väčšinu zločinov spáchaných na začiatku invázie na Ukrajinu
Moskva má podľa správy Rady OSN pre ľudské práva na svedomí väčšinu zločinov spáchaných na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Existujú dôkazy o konaní vojnových zločinov v štyroch ukrajinských oblastiach na konci februára a marca.
Boli tam porušované ľudské práva aj medzinárodné humanitárne právo.
"Dopady týchto zločinov na ukrajinské civilné obyvateľstvo sú obrovské. Straty ľudských životov idú do tisícok. Infraštruktúra je zničená v obrovskej miere," povedal predseda nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie OSN k Ukrajine Erik Möse.
Jej členovia napríklad zistili, že ruské jednotky bez rozlišovania cieľov ostreľovali obývané oblasti, ktorých sa chceli zmocniť, alebo útočili na civilistov, ktorí sa snažili utiecť do bezpečia alebo sa vydali pre základné životné potreby. Komisia takéto incidenty vyšetruje na viacerých miestach, ide podľa nej o vzorec správania zo strany ruských vojakov.

Komisia tiež zhromaždila informácie o mimosúdnych popravách, nielen v meste Buča na predmestí Kyjeva, ktoré sa na jar stalo symbolom zverstiev páchaných ruskou armádou, ale aj v 16 ďalších obciach. Mali 49 obetí, väčšinou bojaschopných mužov. Rusi takto popravili aj 14-ročného chlapca a dve ženy.
"Ruské ozbrojené sily sú zodpovedné za veľkú väčšinu zistených zločinov, vrátane vojnových zločinov. Ukrajinské sily sa tiež v niektorých prípadoch dopustili porušenia medzinárodného humanitárneho práva, vrátane dvoch prípadov zodpovedajúcich vojnovým zločinom," uvádza sa v zhrnutí správy. Ukrajinskí vojaci pri týchto incidentoch postrelili, zranili a mučili vojakov naďalej neschopných boja.
Vyšetrovanie sa týkalo Kyjevskej, Sumskej, Černihivskej a Charkovskej oblasti. Ruská armáda sa po začiatku invázie na Ukrajinu z 24. februára neúspešne snažila dobyť Kyjev, jej jednotky sa z týchto štyroch regiónov stiahli.
Úrad Vysokého komisára pre ľudské práva v období medzi 24. februárom a koncom marca v týchto ukrajinských oblastiach eviduje 1237 zabitých civilistov, z toho 112 detí. Poznamenáva, že ich skutočný počet však bude pravdepodobne oveľa vyšší.
Moskva popiera, že by počas takzvanej "špeciálnej vojenskej operácie" úmyselne útočila na civilné ciele, aj keď prakticky každý deň ukrajinské úrady informujú o zasiahnutých obytných domoch, autách, energetickej infraštruktúre, niekedy dokonca aj o detských ihriskách. Ukrajinskí predstavitelia hovoria, že zločiny páchané ukrajinskými vojakmi nezostanú bez trestu, ale že takýchto prípadov je málo, píše agentúra Reuters. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval počas Veľkonočnej nedele Ukrajincov, aby nestrácali vieru. „Skôr či neskôr zlo ustúpi,“ uviedol. Čítaj ďalej
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej