Železniční dopravcovia žiadajú pevnú cenu elektriny
Železniční nákladní dopravcovia žiadajú pevnú cenu elektriny. Železnice pre zmluvy s dodávateľmi prichádzajú o milióny eur a odhadovaná strata za tento rok sa môže vyšplhať na 60 miliónov eur.
Zvyšovať ceny nemôžu, lebo dodávateľov do konca roka chráni zmluva určujúca maximálnu cenu za megawatthodinu (MWh), informovala Asociácia železničných dopravcov Slovenska.
„Zo strany štátu je jednoznačne potrebné zastropovanie cien elektrickej energie. Možno podľa vzoru Českej republiky, kde okrem určenia maximálnej ceny elektriny existuje štatút tzv. štátneho dodávateľa energií, ktorý za stanovenú cenu musí pre vybrané priemyselné podniky a železničný sektor elektrinu dodať,” uviedol výkonný riaditeľ asociácie Patrik Benka s tým, že inak železnice nebudú schopné konkurovať cestnej doprave.
Železniční dopravcovia aktuálne platia dodávateľovi elektrickej energie, ktorým sú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), 135 až 140 eur za MWh.
Táto cena bola zmluvne dohodnutá medzi ŽSR a konkrétnym nákladným dopravcom koncom roka 2021 na celý rok 2022. Od marca sa situácia zmenila a ŽSR platia svojmu dodávateľovi, ktorým je Stredoslovenskej energetika, a. s., ceny spotové na hodinovej báze za každý deň. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)