Chceme zabrániť výkyvom cien na trhu s energiami, povedal Heger v Bruseli
V úvode debát lídrov krajín EÚ bolo cítiť nejednotný tón. Napríklad Nemecko je oveľa zdržanlivejšie ako skupina 15 členských krajín, kde patrí aj Slovensko, informoval slovenský premiér Heger.
"Tá skupina apeluje na to, aby k spoločnému riešeniu došlo a aby sme ho mohli čo najrýchlejšie zaviesť," spresnil Eduard Heger.
Dodal, že nie je čas otáľať, pričom väčšina krajín tlačí na dosiahnutie politickej dohody o riešení, ktoré potom odborne doladí Európska komisia.
Heger ďalej povedal, že úlohou rozhovorov je zabrániť výkyvom cien. Dodal, že ide o návrhy, ktoré predložila Európska komisia. Tie majú zabrániť špekuláciám a rozkolísaniu trhu s energiami, čo vedie k vyšším cenám.
"Ak toto riziko odstránime, tak vieme oveľa lepšie tlačiť na nižšie ceny plynu," vysvetlil.
Tejto situácii podľa neho prospieva fakt, že EÚ má zásobníky plynu naplnené, dôležité však bude udržať aj ambície v úsporách energií.
"Dodávky za čo najnižšiu cenu by sa mali dosiahnuť práve tým mechanizmom. Ten by sa mal v priebehu najbližších dní vyšpecifikovať a potom zaviesť do praxe," opísal situáciu.
V prípade Slovenska pripomenul, že vláda na budúci týždeň predstaví niekoľko návrhov pomoci domácim firmám. Rozdiel medzi trhovou cenou a tou, ktorú zaplatia firmy, bude kompenzovať štát.
"To pôjde na úkor verejných zdrojov, takže ide o to dosiahnuť čo najväčšiu úsporu verejných zdrojov. Aj preto Slovensko apeluje na prijatie jednotného riešenia na úrovni EÚ, aby sa zabránilo výkyvom cien, aby ceny klesali a aby to štátny rozpočet stálo čo najmenej," upozornil.
Diskusie lídrov sa týkajú aj cien plynu, z ktorého sa vyrába elektrina, Heger však upozornil, že primárne treba dosiahnuť dohodu o znížení cien plynu ako takého.
"Jedno je plyn pre elektrinu, druhé je reálna spotreba plynu – na kúrenie, pre priemysel. Polovica spotreby plynu na Slovensku ide práve do priemyslu. Preto sa momentálne sústreďujeme na cenu plynu ako takého," uviedol v závere rozhovoru. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej