Macron ponúkol Hegerovi systém na odhaľovanie bezpečnostných hrozieb
Viacerí európski lídri ponúkli Slovensku pomoc v súvislosti s teroristickým útokom v Bratislave, pri ktorom boli zavraždení dvaja muži, povedal premiér Eduard Heger po summite Európskej rady v Bruseli.
Viaceré krajiny podľa neho majú s extrémizmom skúsenosti a uvedomujú si, že ide o oblasť, ktorá potrebuje ďalšiu reguláciu. V reakcii na uznesenie Európskeho parlamentu k útoku podotkol, že nezohľadnilo širší kontext a minulo tak svoj potenciál.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa Hegera ponúkol Slovensku systém, ktorý vypracovali po roku 2019 v reakcii na viaceré udalosti. Vzniknúť mal v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami aj sociálnymi platformami.
"Budeme teraz intenzívne diskutovať a komunikovať, aby sme vedeli, do akej miery vieme tento koncept uplatniť na Slovensku," uviedol Heger.
Ocenil aj diskusiu s fínskou premiérkou Sannou Marinovou a estónskou predsedníčkou vlády Kajou Kallasovou. Poznamenal, že diskutovali aj o prejavoch extrémistov, medzi nimi aj politikov, ktorí prekračujú slobodu slova, keďže vnášajú hnev, nenávisť a agresiu do verejného priestoru, čo sa nezhoduje s demokratickými hodnotami.
V reakcii na rezolúciu Európskeho parlamentu uviedol, že nezohľadnila širší kontext.
"Dôležité sú kroky dopredu. Pre mňa nie je až tak podstatné venovať diskusiu tomu, čo malo byť a nebolo, ale ako sa z toho poučíme, ako zabezpečíme prvky ochrany a bezpečnosti našim občanom, vrátane každého, či už je to z hľadiska radikalizovania na sociálnych platformách, ale aj kvality života," skonštatoval.
Ďalšie príspevky na tému: Streľba v Bratislave
Vodič pod vplyvom alkoholu zapríčinil v Bratislave dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranilo sedem ľudí.
(TASR)Muž kontaminoval vodu v bratislavskej fontáne, spôsobil škodu vo výške tritisíc eur. Polícia žiada verejnosť o pomoc.
(TASR)Zvieratá v bratislavskej zoo sa ochladzujú rôznymi spôsobmi. Chovatelia ich sprchujú a nosia zmrazené pochúťky.
(TASR)Stovky ľudí zapaľovali pred Teplárňou sviečky, nosili kvety, spomínali na obete útoku. Pozrite si zostrih zo včerajšej spomienkovej udalosti na Juraja a Matúša.
V bratislavských kluboch, kde organizujú akcie pre LGBTI+ komunitu, po streľbe pred Teplárňou pribudli bezpečnostné kamery, v niektorých prípadoch návštevníkom prezrú aj tašky. Zvýšené nároky na bezpečnosť si uvedomuje aj mesto.
(SME)Amnesty International vo svojej výročnej správe upozorňuje, že po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave nedošlo k prijatiu žiadnych opatrení, ktoré by LGBTI+ ľuďom zaručovali dodržiavanie ľudských práv. Čítaj ďalej
Minister spravodlivosti Karas tri mesiace po Zámockej vstal od okrúhleho stola a predstavil návrh. Ani náhodou nereaguje na iniciatívu Ide nám o život, ktorá si pýta partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Píše Zuzana Kepplová. (SME)
Vražda na Zámockej ulici v Bratislave priniesla nárast podpory pre zavedenie registrovaných partnerstiev. Polovica ľudí si myslí, že k útoku došlo pre netolerantnú atmosféru na Slovensku, vyplýva z prieskumu Ako sa máte, Slovensko? Čítaj ďalej