Prieskum: Česko je lepším miestom pre život, myslia si to Česi aj Slováci
Česko je lepším miestom pre život, myslia si Česi aj Slováci. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research v oboch krajinách. Svoju krajinu vníma ako lepšie miesto pre život 51 percent Čechov a iba osem percent Slovákov.
Necelá polovica Slovákov si myslí, že Česko je lepšou krajinou pre život, o Slovensku si to Česi myslia v piatich percentách prípadov, uvádza prieskum. Približne štvrtina Slovákov aj Čechov vníma podľa prieskumu obe krajiny na rovnakej úrovni.
Rozdiely medzi krajinami sú aj v názore na rozdelenie federácie, ku ktorému došlo v roku 1993. Negatívne vníma zánik spoločného štátu 54 percent Slovákov a 35 percent Čechov.
Predovšetkým staršia generácia Slovákov si myslí, že zánik federácie mal negatívny vplyv na životnú úroveň. Kým staršie generácie si to myslia v 61 percentách prípadov, u mladších je to 38 percent, vyplýva z prieskumu.
Slováci a Česi sa zhodujú vo vnímaní vzájomnej blízkosti. S tvrdením, že vďaka spoločnej histórii budú obe zeme pre tú druhú najbližším susedom, súhlasí 91 percent Slovákov a 87 percent Čechov. Bez ohľadu na rozdelenie vníma viac ako polovica Čechov a takmer dve tretiny Slovákov obe krajiny ako jeden národ. Zhodujú sa podľa prieskumu aj v tom, že napriek blízkosti je potrebné rovnomerne rozvíjať vzájomné vzťahy so všetkými susednými krajinami, nielen medzi Slovenskom a Českom. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opaľovací krém rakovinu nespôsobuje, ale slnko áno. Chemička v podcaste Rutina vyvracia najväčšie mýty o SPF produktoch. (SME) Čítaj ďalej
Najkrajších kníh Slovenska je len 17, tento rok nebolo veľmi z čoho vyberať. Mnohí vydavatelia súťaž Bibiany bojkotovali.
(SME)Generálny prokurátor Žilinka považuje v prípade Bombica za dôležité, že prokurátor postupoval nestranne.
(TASR)Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny čurillovcov, informoval minister vnútra.
(TASR)So Šimečkom rokujeme, s Gröhlingom chceme a s Matovičom je problém, hovorí Jaroslav Naď v Aréne.
Vlani dopadlo na Slovensko 330-tisíc ton saharského prachu. Kolóna ním naložených nákladiakov by mala 276 kilometrov.
(TASR)Bombic ukazoval extrémistické gesto ešte aj s putami na rukách, keď ho policajti brali do väzby.
(SME)Koľko nespratníkov dnes stojí Úradu vlády za to, aby sa staval na ich obranu? Bol to odkaz súdom. Píše Nataša Holinová.
(SME)