Nie je jedno, kto je na čele mesta či kraja, zhodujú sa Petržalčania
Nie je jedno, kto stojí na čele mesta či kraja, zhodujú sa voliči v bratislavskej Petržalke. Mnohí svoje volebné právo berú aj ako povinnosť i možnosť ovplyvniť dianie v mestskej časti, meste či kraji.
"Bol som voliť vždy, keď som mohol, išiel som aj teraz. Ešte aj víkendový program som si upravil tak, aby som v sobotu ráno mohol odvoliť," uviedol pre TASR Tomáš Mihály.
Na Slovensku podľa neho prax ukázala, že nie je jedno, kto šéfuje mestu či kraju. Je presvedčený, že na čele samospráv by mali byť ľudia s jasnou víziou ako napredovať a snahou to presadzovať. Hoci dianie v komunálnej či krajskej politike nesleduje dopodrobna, o dianie sa zaujíma globálne.
"Všímam si, čo sa deje v meste, aké zmeny nastali za posledné roky a čo všetko sa ešte plánuje," podotkol Mihály.
O politiku všeobecne, teda nielen na celoštátnej, ale aj lokálnej úrovni, sa zaujíma aj Petržalčan Petr Hvalčák. "Nie je mi jedno, v akom meste či kraji žijem. Ako sa kraj a mesto, kde žijem, rozvíja," skonštatoval pre TASR.
Negatívne vníma úsilie niektorých ľudí dostať sa na tak dôležité miesta ako sú napríklad zastupiteľstvá. Nemyslí si, že by sa do nich mali dostať takí, ktorí nemajú čo ostatným ponúknuť k zlepšeniu života. A to aj s ohľadom na to, že lokálna politika sa občanov dotýka veľmi priamo.
Viac sa síce zaujíma o mesto ako kraj, spojené voľby to však trocha zmenili. "Snažil som sa viac si doštudovať problematiku v širšom kontexte a detailnejšie. Príde mi, že je to zložitejšie chvíľami ako si naštudovať veci pred parlamentnými voľbami," podotkol Hvalčák. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby Bratislava
Neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý sa v cele vzdal funkcie starostu Nového Mesta. Informáciu priniesol Denník N, ktorý konštatuje, že zrejme tak urobil aby sa vyhol väzbe. Čítaj ďalej
Poslancov parlamentu, ktorí kandidovali v samosprávnych voľbách, voliči masovo odmietli. Napríklad OĽaNO ich do volieb postavilo 30 a uspeli štyria. V parlamentných voľbách však o kandidátke rozhodujú vedenia strán, niekedy len samotný predseda. (SME)
Rómskych starostov opäť pribudlo, bude ich 52. Obcí, kde majú Rómovia väčšinu, je podľa rómskeho atlasu 171. Niektorým nerómsky starosta vyhovuje.
(SME)Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach. Ide o obce, kde sa voľby v sobotu vôbec nekonali, prípadne nebol zvolený starosta z dôvodu rovnosti hlasov, alebo sa kandidát vzdal a nebol zvolený dostatočný počet poslancov. Čítaj ďalej
Komunálne a župné voľby nakoniec dopadli lepšie, ako mnohí dúfali - nevyhral extrém ani fašisti. Prepadol Mizík, Mazurek, Suja, Kuffa aj ďalší. Neuspeli ale ani viacerí známi poslanci. Čítaj ďalej
Kandidáti to v týchto voľbách skúšali cez zábavné videoklipy, sľuby o tenise zadarmo alebo sa im stačilo spoľahnúť len na to, že nemali protikandidáta. Pozreli sme sa preto na niektoré bizarnosti, ktoré sa v kampani objavili. (SME)
Na voľbách najviac potešila účasť a neúspech extrémistov. Porazení sú hlavne voliči, ktorí neprišli, víťazmi najmä politici, ktorým sa masovo podarilo obhájiť svoje kreslá, hodnotí analytik Václav Hřích z agentúry AKO. (SME)
Karikatúra dňa od Vica: Kandidát
(SME)