Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje, vyhlásil naď
Výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Minister obrany Naď to uviedol na sociálnej sieti. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.
"Opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni," zdôraznil.
Pripomenul, že miestne referendum nie je právne záväzné pre vládu. Žiadny význam podľa neho nemá ani pre rezort obrany.
"Aj naďalej sa budeme pravidelne stretávať so zástupcami mesta, podporovať ho, vysvetľovať súvislosti a pravdivo odpovedať na všetky otázky," uviedol.
Verí, že kompetentní na mestskom úrade budú k Sliačanom féroví a nebudú ich zavádzať tak, ako pred voľbami, keď hrali na obe strany, ale budú poctivo vysvetľovať, že sa ľudia nemajú čoho báť.
Rezort a Sliačania boli podľa Naďa zneužití na čiusi predvolebnú kampaň. Podotkol, že táto "kampaň strachu" bola platená z verejných peňazí. Poukázal tiež na nízku účasť na referende napriek jeho spojeniu s komunálnymi voľbami.
Na základni v Sliači podľa neho nie sú v súčasnosti žiadni Američania. Dodal, že prítomní spojeneckí vojaci, Nemci a Holanďania, budú aj naďalej mesto podporovať, a to aj finančnými zbierkami a aj ďalšími projektmi tak ako doteraz.
Väčšina hlasujúcich v referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov. Možnosť hlasovať malo 4082 oprávnených voličov
O výsledku referenda budú v pondelok rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1343 obyvateľov Sliača. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby 2022
Na bitku Matoviča s politikmi Smeru sa pozrie aj polícia. „Polícia sa bude zaoberať možným protiprávnym konaním v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo dnes pred Úradom vlády,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.
(SME)Účasť na doplnkových voľbách v ôsmich obciach v Turci bola slabá. Definitívne rozlúštili nerozhodný jesenný výsledok volieb v Ondrašovej a doplnili chýbajúce zastupiteľstvá. Na Slovensku sa museli voľby opakovať v 54 obciach. (My Regióny)
Smer tvrdí, že s ním Hlas vylúčil povolebnú spoluprácu, ten to odmieta. Hlas reagoval, že vopred spoluprácu vylúčil len s OĽANO a ĽSNS. Smer ale predpokladá spojenie SaS a Progresívneho Slovenska. Čítaj ďalej
Schôdza o skorších voľbách je podľa Hlasu zbytočná, ak nechce SaS diskutovať. Líder Hlasu Pellegrini si myslí, že úradnícku vládu sa nepodarí zložiť, ak by mala slúžiť len na vyvolanie skorších volieb. Čítaj ďalej
Vlaňajšie jesenné komunálne voľby v obci Dolné Semerovce v Levickom okrese sú neplatné. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd, podľa ktorého došlo počas volieb k viacerým pochybeniam. Čítaj ďalej
Doplňujúce komunálne voľby budú 25. marca v 55 obciach. Ide o obce, v ktorých sa posledné samosprávne voľby nekonali alebo sa z rôznych dôvodov musia voľby opakovať. Voliči si budú vyberať starostu a poslancov. Čítaj ďalej
Prehral voľby, aj tak bude starostom. Paradoxná situácia vznikla po voľbách v spišskej obci Bystrany. Verdikty Najvyššieho správneho súdu vyvolali spory aj v ďalších samosprávach, nik nevie, kto má viesť obec. (Korzár)
Partnerka starostu a jej kamarátka chodili počas komunálnych volieb s urnou. Pozerali, koho krúžkujem, tvrdí svedok. Rozsudok ukazuje, čo sa vo volebný deň v obci Hromoš udialo. Súd vyhlásil voľby za neplatné. (Korzár)