Srbské sily na hraniciach s Kosovom sú v stave pohotovosti pre spor o značky
Srbsko uviedlo do stavu zvýšenej pohotovosti svoje ozbrojené sily na hraniciach s Kosovom. Stalo sa tak v rámci sporu okolo poznávacích značiek áut kosovských Srbov.
Priština predtým nariadila príslušníkom srbskej menšiny žijúcej na severe Kosova, aby vymenili srbské poznávacie značky svojich áut za kosovské. USA a EÚ pritom žiadali kosovské úrady, aby tento krok ešte odložili.
Srbský prezident Aleksandar Vučič - ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl - reagoval na postup Prištiny reagoval uvedením srbských vojakov rozmiestnených na hraniciach s Kosovom do stavu "pripravenosti". Podľa agentúry AP nie je jasné, čo tento krok bude znamenať v praxi.
"Nepripravujeme sa na vojnu, ale nesmieme byť nepripravení," komentoval krok prezidenta srbský vicepremiér a minister obrany Miloš Vučevič. Zároveň ale vyjadril ochotu pokračovať v dialógu s Prištinou.
Spor okolo poznávacích značiek automobilov už opakovane vyvolal eskaláciu napätia medzi Prištinou a Belehradom, respektíve kosovskými Srbmi.
Kosovský parlament v júni schválil zákon, na základe ktorého sa musia všetkých srbské značky na automobiloch v krajine vymeniť za kosovské. Pod tlakom EÚ a USA však Kosovo odložilo implementáciu tohto opatrenia do 1. novembra.
V utorok zákon o výmene značiek vstúpil oficiálne do platnosti, jeho uplatňovanie v praxi však bude podľa kosovských úradov len postupné. Počas prvých troch týždňov budú vodiči áut bez nových kosovských značiek dostávať varovania a potom im začnú udeľovať aj pokuty. Od konca januára už budú môcť jazdiť len vozidlá s novými značkami a po 21. apríli 2023 už bude odmietačom tohto nariadenia hroziť konfiškácia vozidiel.
Počas leta sa celý spor vyhrotil do nepokojov kosovských Srbov, ktorí na protest proti výmene značiek blokovali cesty a strieľali do vzduchu. K upokojeniu situácie prispelo až zaangažovanie sa mierových síl NATO pôsobiacich v Kosove.
Kosovský minister vnútra Xhelal Svecla v utorok apeloval na príslušníkov srbskej menšiny, aby si značky dobrovoľne vymenili a nenechali sa využívať na politické ciele. Do minulého týždňa si podľa ministra vymenilo značky len 20 kosovských Srbov, pričom najmenej jednému z nich následne podpálili auto.
Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a Srbi žujúci na severe tejto bývalej srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu. Kosovo aj Srbsko chcú vstúpiť do Európskej únie, ktorá podmieňuje pokrok v tomto smere normalizáciou ich vzájomných vzťahov. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Najmenej 40 ľudí zahynulo pri izraelských útokoch v Pásme Gazy, oznámil tamojší úrad civilnej obrany.
(TASR)Americký prezident Trump v deň parlamentných volieb v Kanade opäť vyzval, aby sa pripojila k USA.
(TASR)Tím britských vedcov zdokumentoval, ako sa šimpanzy delili o ovocie s obsahom alkoholu.
(TASR)Masívny výpadok prúdu, ktorý hlásia z Portugalska aj Španielska, mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav.
(TASR)Maďarských poslancov protestujúcich proti zákazu Pride vykázali z parlamentu. Dostali aj finančnú pokutu.
(TASR)Americký prezident Trump skritizoval prieskumy verejnej mienky, ktoré sú preňho nelichotivé.
(TASR)Podpora Ukrajiny je nevyhnutná pre zachovanie mieru a slobody v Nemecku, vyhlásil budúci kancelár Merz. Čítaj ďalej
Ukrajina v reakcii na Putinov návrh žiada najmenej 30-dňové prímerie, uviedol minister zahraničia Sybiha. Čítaj ďalej