Pri voľbách do zastupiteľstiev VÚC bolo vyše 204-tisíc neplatných hlasov
V spojených regionálnych voľbách zaznamenali volebné komisie tisícky neplatných hlasov. Pri hlasovaní za poslancov krajských zastupiteľstiev ich bolo vyše 204-tisíc, pri voľbe predsedu kraja vyše 192-tisíc neplatných hlasov.
Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí bolo neplatných hlasov o niečo menej.
Rezort vnútra upozornil, že informácia o neplatných hlasoch nie je predmetom zisťovania na účely vyhotovenia zápisnice o výsledku volieb. Zisťuje sa počet voličov, ktorí odovzdali obálku, a počet platných hlasovacích lístkov odovzdaných na voľby.
"Rozdiel medzi týmito dvoma číslami dáva priestor na úvahy o tom, koľko z toho bolo odovzdaných prázdnych obálok, koľko hlasovacích lístkov bolo odovzdaných do nesprávnej obálky, v koľkých obálkach sa nachádzalo viac hlasovacích lístkov, ako zákon pripúšťa, v koľkých prípadoch sa voliči pomýlili pri úprave hlasovacieho lístka a podobne," skonštatoval pre TASR tlačový odbor ministerstva vnútra.
Vo voľbách do vyšších územných celkov bolo podľa údajov poskytnutých ministerstvom odovzdaných 1 943 128 obálok. Z nich evidujú na voľbu predsedu VÚC odovzdaných 1 751 022 platných hlasovacích lístkov, čiže neplatných hlasov mohlo byť 192 106. Na voľby do zastupiteľstiev VÚC bolo odovzdaných 1 738 538 platných lístkov, čiže neplatných mohlo byť 204 590 hlasov.
V komunálnych voľbách evidujú 2 056 364 odovzdaných obálok. Z nich bolo na voľby starostu odovzdaných 1 979 165 platných hlasovacích lístkov. Z toho vyplýva, že neplatných mohlo byť 77 199 hlasov. Na voľby do obecných zastupiteľstiev bolo podľa ministerstva odovzdaných platných 1 963 497 lístkov, neplatných mohlo byť 92 867 hlasov.
Ministerstvo zároveň pripomenulo, že platnosť hlasovacieho lístka sa posudzuje osobitne pre každé voľby a neplatnosť jedného hlasovacieho lístka v obálke nemá vplyv na platnosť ostatných hlasovacích lístkov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby 2022
Na bitku Matoviča s politikmi Smeru sa pozrie aj polícia. „Polícia sa bude zaoberať možným protiprávnym konaním v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo dnes pred Úradom vlády,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.
(SME)Účasť na doplnkových voľbách v ôsmich obciach v Turci bola slabá. Definitívne rozlúštili nerozhodný jesenný výsledok volieb v Ondrašovej a doplnili chýbajúce zastupiteľstvá. Na Slovensku sa museli voľby opakovať v 54 obciach. (My Regióny)
Smer tvrdí, že s ním Hlas vylúčil povolebnú spoluprácu, ten to odmieta. Hlas reagoval, že vopred spoluprácu vylúčil len s OĽANO a ĽSNS. Smer ale predpokladá spojenie SaS a Progresívneho Slovenska. Čítaj ďalej
Schôdza o skorších voľbách je podľa Hlasu zbytočná, ak nechce SaS diskutovať. Líder Hlasu Pellegrini si myslí, že úradnícku vládu sa nepodarí zložiť, ak by mala slúžiť len na vyvolanie skorších volieb. Čítaj ďalej
Vlaňajšie jesenné komunálne voľby v obci Dolné Semerovce v Levickom okrese sú neplatné. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd, podľa ktorého došlo počas volieb k viacerým pochybeniam. Čítaj ďalej
Doplňujúce komunálne voľby budú 25. marca v 55 obciach. Ide o obce, v ktorých sa posledné samosprávne voľby nekonali alebo sa z rôznych dôvodov musia voľby opakovať. Voliči si budú vyberať starostu a poslancov. Čítaj ďalej
Prehral voľby, aj tak bude starostom. Paradoxná situácia vznikla po voľbách v spišskej obci Bystrany. Verdikty Najvyššieho správneho súdu vyvolali spory aj v ďalších samosprávach, nik nevie, kto má viesť obec. (Korzár)
Partnerka starostu a jej kamarátka chodili počas komunálnych volieb s urnou. Pozerali, koho krúžkujem, tvrdí svedok. Rozsudok ukazuje, čo sa vo volebný deň v obci Hromoš udialo. Súd vyhlásil voľby za neplatné. (Korzár)