Lídri arabských krajín sa ohľadom vojny na Ukrajine nepostavili na nikoho stranu
Lídri arabských krajín sa vyhli tomu, aby sa postavili na niektorú zo strán bojujúcich vo vojne na Ukrajine. Namiesto toho na záver summitu Ligy arabských štátov v Alžírsku vyzývali na politické riešenie konfliktu.
Summit Ligy arabských štátov sa pre pandémiu koronavírusu konal v utorok a stredu v alžírskej metropole Alžír vôbec prvýkrát po viac ako troch rokoch. Lídri arabských krajín v spoločnom záverečnom vyhlásení vyslovili svoj "záväzok dodržiavať zásadu neangažovanosti aj spoločný arabský postoj k vojne na Ukrajine založený na odmietnutí použitia sily", uvádza alžírska štátna tlačová agentúra APS.
Politické riešenie vojny by podľa ich vyhlásenia malo byť v súlade s chartou OSN a malo by dbať na "bezpečnostné obavy" zainteresovaných strán.
Viacero arabských krajín tiež uviedlo, že na seba môže v súvislosti s vojnou prebrať úlohu tzv. sprostredkovateľa. Agentúra DPA uvádza, že sa tým zjavne snažili o zachovanie dobrých vzťahov s Moskvou.
DPA pripomína, že takmer všetky arabské krajiny hlasovali v októbri na Valnom zhromaždení OSN za rezolúciu odsudzujúcu ruskú anexiu štyroch oblastí na Ukrajine.
Účastníkom dvojdňového summitu Ligy arabských štátov sa v utorok prihovoril aj ruský prezident Vladimir Putin. Povedal, že jeho krajina má záujem o "komplexný rozvoj ďalšej spolupráce" s ligou a všetkými jej členskými krajinami v snahe "zvýšiť tak regionálnu aj globálnu bezpečnosť".
Summit Ligy arabských štátov sa konal v čase energetickej a potravinovej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine. Nárast cien potravín v dôsledku problémov s dovozom z Ukrajiny zaznamenal v ostatnom čase aj Egypt, ktorý je najľudnatejšou arabskou krajinou s viac ako 100-miliónovou populáciou a zároveň aj najväčším svetovým dovozcom pšenice.
Vojna na Ukrajine prispela napríklad aj k zhoršeniu potravinovej neistoty v Jemene, už beztak zdevastovanom dlhoročným konfliktom medzi vládou, ktorú podporuje koalícia vedená Saudskou Arábiou, a šiitskymi povstalcami podporovanými Iránom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Protivzdušná obrana zostrelila 51 z 92 dronov, ktorými útočilo Rusko počas noci, tvrdí ukrajinské letectvo. Čítaj ďalej
Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí. Čítaj ďalej
Zelenskyj sa stretol s veliteľmi britskej a francúzskej armády, aby s nimi prerokoval prípadné rozmiestnenie vojsk. Čítaj ďalej
Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 16, informoval šéf oblastnej správy Serhij Lysak. Čítaj ďalej
Rusko zadržalo vojaka, údajne sa na príkaz ukrajinských služieb chcel odpáliť pred kasárňami v Moskovskej oblasti. Čítaj ďalej
Nemecko prvýkrát nakúpi samovražedné drony, Berlín zvyšuje investície do svojich ozbrojených síl. Čítaj ďalej
Pri ruskom raketovom útoku na obytnú oblasť v Kryvyj Rih zahynulo najmenej 14 ľudí vrátane šiestich detí. Čítaj ďalej
NATO nikdy nesľúbilo Ukrajine členstvo ako súčasť mierovej dohody, vyhlásil šéf NATO Rutte. Čítaj ďalej