SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. Vláda USA súkromne žiada Ukrajinu, aby prejavila ochotu rokovať s Ruskom
6. 11. 2022
|
08:01
|
Svet

Vláda USA súkromne žiada Ukrajinu, aby prejavila ochotu rokovať s Ruskom

Americká vláda súkromne nabáda Ukrajinu aby dala najavo ochotu rokovať s Ruskom a upustila od verejného odmietania mierových rozhovorov, ak bude ruský prezident Putin pri moci, píše The Washigton Post. Cieľom je, aby si Kyjev udržal podporu ďalších krajín.

Rokovania podľa denníka ukazujú na zložitosť pozície Bidenovej vlády v otázke Ukrajiny. Americkí predstavitelia verejne sľubujú, že budú Kyjev podporovať obrovskými sumami pomoci tak dlho, ako to bude potrebné, a zároveň dúfajú v riešenie konfliktu trvajúceho osem mesiacov, ktorý si vyžiadal veľkú daň na stave svetovej ekonomiky a vyvolal obavy z jadrovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa denníka americkí predstavitelia zdieľajú hodnotenie ich ukrajinských náprotivkov, že Putin to nemyslí s rokovaniami vážne. Zároveň ale priznávajú, že zákaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rokovať s Putinom vyvolal znepokojenie v niektorých častiach Európy, Afriky a Latinskej Ameriky, kde sú dopady vojny na náklady na potraviny a palivá najviac viditeľné. "Únava z Ukrajiny je u niektorých našich partnerov skutočná," citoval denník jedného zo zdrojov.

Národná bezpečnostná rada Bieleho domu a ministerstvo zahraničia na žiadosť o komentár k správe bezprostredne nereagovali. Bezpečnostný poradca amerického prezidenta Jake Sullivan pri piatkovej návšteve Kyjeva vyhlásil, že podpora Ukrajiny zostane neochvejná aj po voľbách do Kongresu, ktoré sa uskutočnia v utorok. (ČTK)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

23:12
Svet

Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej

22:12
Svet

Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej

21:06
Svet

Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej

20:55
Svet

Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej

18:11
Svet
Dôležité

Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej

17:57
Svet

Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej

17:18
Ekonomika

Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy.  Čítaj ďalej

11:38
Svet

Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 837
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 641
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 539
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 230
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 054
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 855
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 743
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 708
SkryťZatvoriť reklamu