Slováci chcú cestovať napriek inflácii, vyberajú lacnejšie destinácie
Takmer štvrtina Slovákov plánuje cestovať bez ohľadu na vyššie ceny. Viac než polovica ľudí však bude hľadať lacnejšie spôsoby prepravy a destinácie, dovolenku si skráti a vzdá sa iných vecí, aby si cestovanie mohla dovoliť.
Väčšina Slovákov, konkrétne 56 percent, cestovaním rada spoznáva miestny život a kultúru a je ochotná pre to obetovať mnoho vecí. Napríklad 40 percent ľudí sa vzdá návštev reštaurácií a barov. Ešte väčšia časť, 48 percent, sa zaobíde bez nových technologických vymožeností, 31 percent plánuje ušetriť tým, že si bude pripravovať vlastný obed do práce a 25 percent chce regulovať vykurovanie, vyplýva z najnovšieho prieskumu pre travel-tech spoločnosť Kiwi.com od agentúry STEM/MARK, ktorý sa konal v októbri tohto roka.
Viac ako polovica ľudí, ktorí sa plánujú vydať v najbližších mesiacoch na cesty, bude podľa prieskumu vyhľadávať lacnejšie destinácie, čo zodpovedá ich kritériám výberu dovolenky.
Viac než polovica opýtaných uviedla ako hlavný rozhodovací faktor práve svoj rozpočet, čo je podobne ako preferencia lacných destinácií trend, ktorý sa objavuje naprieč ďalšími krajinami strednej a východnej Európy vrátane Česka, Poľska, Maďarska a Rumunska.
Tohtoročná jeseň, tak ako aj obdobie okolo Vianoc a Nového roka svedčia podľa spoločnosti o rastúcom záujme o lety do zahraničia. V porovnaní s minuloročnou jeseňou je aktuálny záujem z pohľadu počtu rezervácií takmer trojnásobný a po dvoch rokoch je opäť záujem aj o dlhé lety do exotických destinácií, a to v jesennom aj zimnom období.
"Diaľkové lety, ktoré sa v rokoch 2019 až 2021 prepadli o 76 percent, sa tento rok znova hlásia o slovo. Oproti vlaňajšku je záujem päťnásobný. Ide predovšetkým o destinácie tradične obľúbené medzi Slovákmi, ako sú napríklad Thajsko, Spojené arabské emiráty, USA či Dominikánska republika. Aj napriek tomuto pozitívnemu trendu očakávame, že koncom roka budú znova dominovať lety na kratšie vzdialenosti, a to primárne do Veľkej Británie, Talianska, Španielska či Dánska," priblížila Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)