O post lídra demokratov v Snemovni sa uchádza Afroameričan Hakeem Jeffries
Americký kongresman Hakeem Jeffries sa bude uchádzať o post lídra demokratov v Snemovni reprezentantov. V prípade úspechu by sa stal vôbec prvým Afroameričanom, ktorý by viedol niektorú z hlavných politických strán v Kongrese USA.
Jeffries ohlásil svoju kandidatúru deň po tom, ako doterajšia demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová oznámila, že sa už nebude uchádzať o vedúce pozície v Kongrese.

Pelosiová, ktorá dlhé roky patrila medzi vedúce osobnosti americkej Demokratickej strany na pôde Kongresu, podľa vlastných slov bude od januára už len radovou kongresmankou a prenechá miesto novej generácii demokratických lídrov.
Newyorský kongresman Jeffries v súčasnosti zastáva post šéfa klubu demokratických členov Snemovne reprezentantov. V tejto komore amerického federálneho Kongresu mali doposiaľ väčšinu demokrati prezidenta Joea Bidena.
Na základe výsledkov volieb z 8. novembra však budú mať od 3. januára väčšinu kresiel v Snemovni republikáni. Kontrolu nad druhou komorou Kongresu, Senátom, si aj v novom 118. Kongrese udržia demokrati.
Hakeem Jeffries pri ohlásení svojej kandidatúry v liste, ktorý rozoslal svojim kolegom kongresmanom, vzdal hold dosluhujúcej šéfke Snemovne Nancy Pelosiovej a jej spolupracovníkom.
Zároveň prisľúbil, že ak sa stane lídrom budúcej demokratickej menšiny v Snemovni, budú v jeho tíme zastúpení demokratickí kongresmani zo všetkých názorových prúdov. Vyjadril tiež odhodlanie pracovať na tom, aby Demokratická strana mohla opäť získať väčšinu v Snemovni reprezentantov.
Demokratickí kongresmani budú o svojich nových lídroch rozhodovať zhruba o dva týždne. Jeffries zatiaľ nemá v súboji o post lídra demokratov v Snemovni žiadneho protikandidáta. O ďalšie vedúce posty prejavili záujem jeho dlhoroční blízki spolupracovníci Katherine Clarková a Pete Aguilar. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby v USA 2022
Americkí republikáni získali tesnú väčšinu v Snemovni reprezentantov. Moc v Kongrese USA tak bude rozdelená, keďže kontrolu nad Senátom si minulý týždeň po víťazstve v kľúčovom štáte Nevada zaistili demokrati. (TASR)
Americký prezident Biden reagoval na Trumpovo oznámenie o kandidatúre kritikou jeho zlyhaní v úrade. Republikán podľa neho počas výkonu funkcie nechal Ameriku padnúť. Čítaj ďalej
Tí republikáni, ktorých Trump v kampani osobne podporoval, dostali podľa pozorovateľov slušnú nakladačku. Tieto prepady znamenajú najvýznamnejší úder vyhliadkam Trumpa na ovládnutie republikánskych primárok. Komentuje Peter Schutz. (SME)
"Hlavne ľavicovo orientovaní politici tvrdili, že demokracii v USA hrozí zánik vinou pravice. Výsledky volieb však takéto tendencie neukázali. Práve naopak," hovorí politológ a emeritný profesor žurnalistiky Charles Self. (Index)
Prichádzam silnejší, vyhlásil prezident Biden pred budúcotýždňovým summitom G20. Nečakané úspechy demokratov vo voľbách do Kongresu mu podľa jeho slov dávajú silnejšiu pozíciu v náročných rokovaniach s čínskym prezidentom. (TASR)
Americkí Demokrati budú aj po voľbách naďalej kontrolovať Senát. Dôležité kreslo získali v štáte Nevada, kde zvíťazila Catherine Cortezová Mastová. Aktuálne majú v 100-člennej komore 50 kresiel, rozhodujúci hlas môže pri vyrovnanom pomere dodať viceprezidentka. (TASR)
Demokratický senátor za štát Arizona Mark Kelly vo voľbách do Senátu obhájil svoju funkciu. Na väčšinu tak demokratom chýba už len jedno kreslo, keďže viceprezidentka Harrisová má dva hlasy. Aktuálne majú obe strany v Senáte po 49 kresiel. (ČTK)
Na interrupcie sa v USA nezabudlo, boli dôležitou témou aj v kongresových voľbách. Podľa experta hrali úlohu pri slabšom výkone republikánov. Vplyv tejto témy sa ukázal ako kľúčový pri tesných súbojoch republikánov a demokratov. (SME)