Ratingová agentúra S&P ponechala Slovensku úverový rating na úrovni A+ s negatívnym výhľadom. Agentúra oceňuje relatívne úspešné zabezpečenie alternatívnych zdrojov plynu či miernu výšku zahraničného dlhu.
Informovalo o tom ministerstvo financií.
Analytici očakávajú, že deficit verejných financií Slovenska sa do roku 2025 zníži na 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Čistý dlh verejnej správy sa má do roku 2025 stabilizovať pod 60 % HDP.
Na druhej strane, vplyv vojny na Ukrajine negatívne ovplyvní viaceré oblasti. Taktiež inflácia, ktorá obmedzuje spotrebu a kúpnu silu domácností, sa v roku 2023 zvýši na 13,5 % z pôvodne odhadovaných 12,2 % v roku 2022.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Úroveň fiškálneho a zahraničného dlhu Slovenska považujeme za miernu a náklady na obsluhu zahraničného dlhu zostávajú historicky nízke,“ uvádza agentúra vo svojom hodnotení.
Kľúčom k rastu v nasledujúcich rokoch bude podľa nej využitie prostriedkov z eurofondov a plánu obnovy. Analýza naznačuje, že plné využitie grantov z Plánu obnovy a odolnosti by mohlo do roku 2026 zvýšiť HDP Slovenska o 3,4 % až 10,9 %.
Agentúra vo svojom hodnotení dodáva, že výhľad ratingu by sa mohol zmeniť na stabilný, ak sa ekonomické a fiškálne dôsledky vojny na Ukrajine a prechod od ruských energií na alternatívne zdroje ukážu ako zvládnuteľné bez dlhodobých dôsledkov pre slovenskú ekonomiku. (TASR)