Európa urýchľuje plnenie zásobníkov ruskou naftou
Európski obchodníci sa usilujú čo najviac urýchliť plnenie zásobníkov ruskou naftou. Už o necelé tri mesiace totiž začne platiť embargo na dovoz ruských ropných produktov do Európskej únie, alternatívne zdroje sú však obmedzené.
Začiatkom decembra začína platiť zákaz dovozu ruskej ropy do EÚ a od 5. februára budúceho roka sa k tomu pripojí aj zákaz dovozu ropných produktov. Európa je však stále vysoko závislá od dovozu ruskej nafty.
Nakládka ruskej nafty určená pre skladovaciu oblasť Amsterdam-Rotterdam-Antverpy (ARA) vzrástla v období od 1. do 12. novembra v porovnaní s októbrom o 126 percent na 215-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov), uviedla Pamela Mungerová, analytička z firmy Vortexa.
Keďže alternatív, čo sa týka nákladovej efektívnosti, je stále málo, Rusko sa na celkovom dovoze nafty do Európy podieľalo v novembri 44 percent, ukázali údaje spoločnosti Refinitiv. V októbri podiel ruskej nafty predstavoval 39 percent.
Aj keď závislosť európskych krajín od dovozu nafty z Ruska v porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine klesla (pred vojnou to bolo viac než 50 percent), Rusko je stále najväčším dodávateľom paliva do Európy.
Ako povedal analytik zo spoločnosti FGE Eugene Lindell, Európska únia si bude musieť zabezpečiť približne 500-tisíc až 600-tisíc barelov nafty denne, aby nahradila ruské dodávky. Náhradu podľa neho bude predstavovať nafta zo Spojených štátov, ako aj z krajín východne od Suezu, najmä z Blízkeho východu a Indie. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Juhokórejskí zástupcovia odcestujú do Washingtonu, s USA budú rokovať o obchode.
(TASR)Zlato reaguje na Trumpa rastom, jeho hodnota prelomila ďalší rekord. Prvýkrát prekonala hranicu 3400 dolárov za uncu.
(TASR)Ceny ropy rástli prvýkrát za posledné tri týždne, ďalší vývoj bude závisieť od Trumpa.
(SITA)Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)