Vražda na Zámockej priniesla nárast podpory pre zavedenie registrovaných partnerstiev
Vražda na Zámockej ulici v Bratislave priniesla nárast podpory pre zavedenie registrovaných partnerstiev. Polovica ľudí si myslí, že k útoku došlo pre netolerantnú atmosféru na Slovensku, vyplýva z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?
Výskum robili v období 4. do 12. novembra, pričom bolo doňho zapojených tisíc ľudí.
V prieskume mali oslovení odpovedať na otázku, či vražda dvoch návštevníkov baru, kam chodievajú LGBTI+ ľudia, zmenila jeho pohľad na registrované partnerstvá pre ľudí rovnakého pohlavia. Podľa výsledkov výskumu 28 percent ľudí odpovedalo, že vždy boli za registrované partnerstvá a 12,3 percenta zmenilo svoj pohľad tak, že kým pred útokom neboli za ich uzákonenie, po útoku zmenili názor a už súhlasia s ich zavedením.
Celkovo tak zavedenie registrovaných partnerstiev na Slovensku podporuje 40,3 % respondentov, naopak 39,2 percenta ich zavedenie nepodporuje. Asi 20 % respondentov na otázku o podpore pre registrované partnerstvá nevedelo odpovedať.
Za zavedenie registrovaných partnerstiev sú častejšie ľudia pracujúci v odborných a technických pozíciách vyžadujúcich vyššiu kvalifikáciu a ľudia žijúci vo veľkých mestách. Naopak, ich zavedenie výrazne menej podporujú muži a voliči Smeru.
Proti zavedeniu registrovaných partnerstiev sú tiež častejšie nezaočkovaní respondenti a nábožensky založení ľudia. Zaujímavé je, že nie je rozdiel v podpore pre registrované partnerstvá v závislosti od veku respondentov.
Respondenti sa mali vyjadriť aj k tomu, či majú v súčasnej situácii, v súvislosti s touto vraždou obavy o seba a o svojich najbližších.
Veľké obavy o seba a o svojich najbližších v súvislosti s vraždou dvoch návštevníkov baru deklaruje len 10,1 % respondentov, pričom veľké a mierne obavy po útoku deklarujú výrazne častejšie mladší respondenti, a to vekovej kategórii 18 až 29 rokov (16,8 %) a 30 až 39 rokov (13,7 %). Naopak, žiadne obavy nemá 60,5 percenta oslovených.
Výsledky prieskumu tiež odhalili, že verejnosť je naklonená prísnejšej regulácii strelných zbraní a sprísneniu zodpovednosti ich držiteľov. Až 83,1 % respondentov súhlasí rozhodne (54,8 %) alebo skôr (28,3 %) so sprísnením regulácie držania strelných zbraní.
Menej často so sprísnením súhlasia muži a respondenti nezaočkovaní proti Covid-19, naopak, častejšie súhlasia starší respondenti, respondenti, ktorí sú za uzákonenie registrovaných partnerstiev a respondenti, ktorí majú po útoku obavy o seba a o svojich najbližších.
Prívrženci sprísnenia regulácie držania strelných zbraní prevažujú medzi voličmi všetkých politických strán na Slovensku. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Streľba v Bratislave
Vodič pod vplyvom alkoholu zapríčinil v Bratislave dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranilo sedem ľudí.
(TASR)Muž kontaminoval vodu v bratislavskej fontáne, spôsobil škodu vo výške tritisíc eur. Polícia žiada verejnosť o pomoc.
(TASR)Zvieratá v bratislavskej zoo sa ochladzujú rôznymi spôsobmi. Chovatelia ich sprchujú a nosia zmrazené pochúťky.
(TASR)Stovky ľudí zapaľovali pred Teplárňou sviečky, nosili kvety, spomínali na obete útoku. Pozrite si zostrih zo včerajšej spomienkovej udalosti na Juraja a Matúša.
V bratislavských kluboch, kde organizujú akcie pre LGBTI+ komunitu, po streľbe pred Teplárňou pribudli bezpečnostné kamery, v niektorých prípadoch návštevníkom prezrú aj tašky. Zvýšené nároky na bezpečnosť si uvedomuje aj mesto.
(SME)Amnesty International vo svojej výročnej správe upozorňuje, že po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave nedošlo k prijatiu žiadnych opatrení, ktoré by LGBTI+ ľuďom zaručovali dodržiavanie ľudských práv. Čítaj ďalej
Minister spravodlivosti Karas tri mesiace po Zámockej vstal od okrúhleho stola a predstavil návrh. Ani náhodou nereaguje na iniciatívu Ide nám o život, ktorá si pýta partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Píše Zuzana Kepplová. (SME)
Dávajú si pozor na anonymitu, ale nových členov si preverujú inak. Chcú napríklad vidieť farbu ich pokožky či DNA test, ktorý potvrdzuje ich rasu, opisuje fungovanie extrémistických fór Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra. (SME)