EÚ napadne u Svetovej obchodnej organizácii Čínu, a to kvôli patentom a dovozu z Litvy
Európska únia postúpi Svetovej obchodnej organizácii dva spory, ktoré vedie s Čínou. Prvý sa týka obmedzení dovozu z Litvy, druhý praxe, keď Čína obmedzuje držiteľov patentov pri uplatňovaní ich práv na ochranu inovácií pred súdom.
WTO predpokladá, že komisiu pre riešenie sporu zriadi na začiatku budúceho roka. Vynesenie verdiktu môže trvať až rok a pol.
Oba prípady majú podľa eurokomisára pre obchod Dombrovskisa systémový význam. EÚ uprednostňovala nájdenie riešení pomocou konzultácií, do ktorých investovala veľa času. Rokovania však nepriniesli uspokojivé výsledky, dodal Dombrovskis.
Eskalácia obchodného sporu s Čínou prichádza v čase, keď EÚ svoje vzťahy s touto krajinou prehodnocuje. Snaží sa obnoviť politické vzťahy s Pekingom, no chce aj, aby čínska vláda hrala aktívnejšiu úlohu sprostredkovateľa vo vzťahoch s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu.
Vzájomné vzťahy sa začali zhoršovať od vlaňajšieho decembra, keď Čína zaviedla opatrenia proti dovozu tovaru z Litvy a ďalších výrobkov z EÚ, ktoré obsahujú litovské komponenty.
Urobila tak po tom, čo Taiwan otvoril v Litve svoju obchodnú kanceláriu. Spor zasiahol aj firmy zo Švédska a Nemecka, export z Litvy do Číny klesol od januára do októbra medziročne o 80 percent.
Čína zakázala dovoz z Litvy buď zablokovaním colného odbavenia alebo zavedením fytosanitárnych požiadaviek pri niektorých výrobkoch vrátane hovädzieho a niektorého alkoholu. Tieto praktiky zasiahli aj ďalšie krajiny, napríklad Austráliu a Kanadu.
EÚ sa tiež stane prvou jurisdikciou, ktorá požiada WTO o verdikt ohľadom opatrení, ktorými Čína bráni spoločnostiam v ochrane ich patentových práv týkajúcich sa špičkových technológií.
Čínske súdy od augusta 2020 vydávajú tzv. protižalobné zákazy, ktorými chcú odradiť firmy od podania žaloby mimo svojich hraníc za účelom urovnania sporu pod pokutou 130-tisíc eur denne.
EÚ tieto zákazy považuje za súčasť snahy Číny zaujať vyššiu pozíciu v technologickom reťazci, aby mohla predávať výrobky za nižšie ceny. Okrem toho obmedzuje právomoci európskych firiem chrániť dôležité vzory pre tvorbu noriem. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy rástli prvýkrát za posledné tri týždne, ďalší vývoj bude závisieť od Trumpa.
(SITA)Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)