Kosovská polícia kvôli narastajúcemu napätiu zvýšila svoju prítomnosť na severe krajiny
Kosovská polícia kvôli narastajúcemu napätiu zvýšila svoju prítomnosť na severe krajiny, ktorý obýva prevažne srbská menšina. Jeden jej príslušník pri tom utrpel zranenia.
Belehrad obvinil Prištinu z pokusu o okupáciu severného Kosova a pohrozil, že do oblasti vyšle vlastné bezpečnostné sily.
Kosovská vláda vo štvrtok oznámila vyslanie 300 policajtov z radov kosovských Albáncov na sever krajiny po tom, čo kosovskí Srbi začiatkom novembra opustili svoje miesta v kosovských inštitúciách vrátane polície. Urobili tak na protest proti snahe Prištiny donútiť kosovské obyvateľstvo používať výlučne kosovské registračné značky vozidiel.
Kosovská vláda na 18. decembra vypísala miestne voľby, ktoré majú v štyroch severokosovských okresoch doplniť uprázdnené miesta v zastupiteľstvách a na pozíciách starostov.
Belehradom podporovaná najväčšia kosovská srbská strana Srbská kandidátka konanie volieb odmieta, ich odloženie odporúčajú tiež Spojené štáty. Začiatkom týždňa boli na dvoch miestach severného Kosova zničené výbuchom miestnosti kosovskej volebnej komisie.
Polícia uviedla, že vo štvrtok krátko pred polnocou ozbrojení muži, ktorí vystúpili z auta so Srbskom vydanou poznávacou značkou pre Kosovo, v obci Srbovac ľahko zranili jedného policajta. Škoda vznikla tiež na policajnom vozidle, uviedol server KosSev.
Belehrad zváži vyslanie 1000 príslušníkov srbských bezpečnostných síl na sever Kosova kvôli "nezákonnému a násilnému rozhodnutiu (kosovského premiéra) Albina Kurtiho okupovať sever" Kosova.
Obvinil tiež kosovskú vládu z porušenia predchádzajúcich dohôd, na základe ktorých podľa neho nesmú na severe krajiny pôsobiť iní ako miestni príslušníci kosovskej polície.
Kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla obvinil Belehrad z podpory zločineckých skupín na severe krajiny. "Všetko toto napätie a porušovanie zákonov sa deje kvôli zločinným rozhodnutiam belehradskej vlády," povedal Sveçla verejnoprávnej televízii RTK.
Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktoré ale tento krok neuznalo a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. Taktiež asi 50-tosíc Srbov žijúcich na severe Kosova neuznáva autoritu vlády v Prištine.
Srbské bezpečnostné sily nie sú v Kosove prítomné od roku 1999, keď Belehrad stratil nad svojou južnou provinciou kontrolu v dôsledku náletov NATO. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Iracké úrady zadržali člena skupiny Islamský štát pre podozrenie, že sa podieľal na útoku autom v New Orleans.
(TASR)V bojoch proti Ukrajine zahynulo približne 600 severokórejských vojakov, tvrdí juhokórejský poslanec. Čítaj ďalej
Karikatúra dňa od Mikuláša Sliackeho: Jedna výchovná.
(SME)Kambodžská vláda schválila plán výstavby cementárne hlboko v oblasti chránenej prírodnej rezervácie Prey Lang.
(TASR)Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine Čítaj ďalej
Británia spoločne so Spojenými štátmi podnikla letecké útoky v Jemene na budovy využívané povstalcami húsíami.
(TASR)Súd nariadil Trumpovej administratíve, aby uvoľnila 12 miliónov dolárov, ktoré Kongres pridelil Rádiu Slobodná Európa.
(TASR)Ruské útoky na mestá Dnipro a Charkov neprežila najmenej jedna osoba a ďalších 39 utrpelo zranenia. Čítaj ďalej