Rusko chcelo v rámci výmeny prepustenie muža odsúdeného v Nemecku za vraždu
Moskva počas rokovaní o výmene väzňov žiadala aj prepustenie Vadima Krasikova. Bývalý plukovník ruskej rozviedky si v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu. Správu potvrdil hovorca Bieleho domu John Kirby.
Denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje v americkej administratíve napísal, že pre Washington bolo najbolestivejším aspektom dohody to, že Moskva nepovolila, aby bol do výmeny zaradený aj Paul Whelan, veterán námornej pechoty, ktorý si v Rusku odpykáva trest odňatia slobody za údajnú špionáž.
Washington Post uviedol, že zástupcovia amerického ministerstva zahraničných vecí niekoľko mesiacov presadzovali výmenu ruského občana väzneného v USA Viktora Buta, známeho ruského obchodníka so zbraňami, za Whelana a za basketbalistku Brittney Grinerovú, odsúdenú v Rusku za prechovávanie a pašovanie drog.
Rusko však takýto formát dohody odmietlo a požadovalo, aby bol do zoznamu zaradený Vadim Krasikov.
Úrady v Nemecku, kde si Krasikov odpykáva trest odňatia slobody, dali najavo, že takáto dohoda je pre ne neprijateľná.
A aj Kirby v relácii televízie ABC This Week uviedol: "To sa jednoducho nepovažovalo za serióznu ponuku." Krasikova pritom Kirby charakterizoval ako "vraha".

Krasikov si v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom Zelimchana Changošviliho, ku ktorej došlo v roku 2019 v jednom z parkov v Berlíne. Nemecké úrady tvrdia, že vraždu si objednali ruské tajné služby.
Niektorí americkí diplomati sa podľa agentúry AFP domnievajú, že požiadavka na Krasikovovo prepustenie pochádza priamo od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa obával, že prepustením Whelana by prezidentovi USA Joeovi Bidenovi poskytol politickú podporu, a to práve v čase vojny na Ukrajine, uviedol denník The New York Times.
Osobitný vyslanec amerického prezidenta pre záležitosti rukojemníkov Roger Carstens pre televíziu CNN uviedol, že s Whelanom hovoril v piatok - deň po výmene Grinerovej za Buta.
Whelan netajil svoje sklamanie, povedal Carstens, ktorý však Whelana ubezpečil, že administratíva USA na čele s prezidentom Bidenom sústredene pracuje na tom, aby ho dostala domov.
Aj samotný Putin v piatok počas návštevy Kirgizska povedal, že ďalšia výmena väzňov je "možná". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj prvýkrát jednoznačne potvrdil, že ukrajinské jednotky bojujú v ruskej Kurskej a Belgorodskej oblasti. Čítaj ďalej
Ak by sa konali na Ukrajine voľby a kandidoval by bývalý generál Zalužnyj, Zelenskyj by zrejme nevyhral.
(SME)V ukrajinskom meste Kryvyj Rih pochovávajú deti a ďalších zabitých pri ruskom útoku. Čítaj ďalej
Zmierte sa s tým, že okupované oblasti už nezískate, odkázala Ukrajincom americká kongresmanka Spartzová. Čítaj ďalej
Pápež daroval Ukrajine štyri sanitky, slúžiť budú na frontových líniách. Čítaj ďalej
Európska komisia zatiaľ nerozhodla o predĺžení dočasnej ochrany ukrajinským utečencom. Čítaj ďalej
Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti. Čítaj ďalej
Francúzsky prezident Macron vyzval Rusko, aby súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol Donald Trump. Čítaj ďalej