Eurokomisia predstavila detaily deviateho balíka sankcií EÚ proti Rusku
Európska komisia predstavila podrobnosti deviateho balíka sankcií proti Rusku za jeho agresiu voči Ukrajine, na ktorých sa lídri EÚ zhodli vo štvrtok na summite v Bruseli.
Najnovší balík dopĺňa úplný zákaz dovozu ruskej ropy prepravovanej po mori do EÚ a globálne zastropovanie cien ropy dohodnuté s partnermi skupiny G7, ktoré sa uplatňujú od 5. decembra.
EÚ doplnila na zoznam ľudí, na ktoré sa vzťahuje zmrazenie aktív, takmer 200 ďalších osôb a subjektov. Sú tam predstavitelia ruských ozbrojených síl, ako aj jednotlivci a podniky pôsobiace vo vojenskom priemysle, poslanci Štátnej dumy a Rady federácie, ministri či predstavitelia okupačnej správy na Ukrajine.
Figurujú tam kľúčové osoby stojace za ruskými raketovými útokmi proti civilistom, únosmi ukrajinských detí do Ruska a rozkrádaním ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov.
Nové vývozné obmedzenia sa budú týkať citlivých technológií dvojakého použitia a pokročilých technológií, ktoré môžu posilniť vojenské kapacity Ruska. Patria k nim bezpilotné lietadlá, maskovací výstroj, prostriedky na potláčanie nepokojov a elektronické komponenty využívané ruskou armádou na bojisku.
Vývozné obmedzenia sa rozširujú na 168 ďalších ruských subjektov prepojených s ruským vojensko-priemyselným komplexom v snahe znemožniť mu prístup k položkám s dvojakým použitím a vyspelými technológiami. Sankcie sa tak celkovo dotknú 410 subjektov.
Priamy vývoz bezpilotných strojov z EÚ do Ruska a vývoz do tretích krajín, ako napríklad Iránu, v prípade ktorých existuje podozrenie, že sa budú používať v Rusku, je už teraz obmedzený.
Nové zákazy vývozu postihnú aj ďalší priemyselný tovar a technológie, ako sú hračkárske či voľnočasové drony, zložité generátory, prenosné počítače a počítačové komponenty, tlačené obvody, rádionavigačné systémy, rádiové prístroje na diaľkové ovládanie, letecké motory a časti motorov, kamery a šošovky.
Rozšírila sa aj škála služieb, ktoré nie je dovolené Rusku poskytovať. Týka sa to prieskumu trhu a verejnej mienky, služieb technického testovania a analýz či reklamných služieb.
EÚ zároveň zavádza zákazy transakcií pre ďalšie tri ruské banky a úplný zákaz transakcií s Ruskou bankou regionálneho rozvoja.
Sankcie sa dotknú aj štyroch ďalších ruských mediálnych kanálov v EÚ a znamenajú ďalšie hospodárske opatrenia proti ruskému energetickému a ťažobnému odvetviu. Okrem už existujúceho zákazu investícií do energetického sektora v Rusku budú zakázané aj nové investície EÚ do ruského ťažobného odvetvia s výnimkou určitých surovín.
Komisia v správe pre médiá zdôraznila, že súčasné sankcie EÚ voči Rusku účinkujú – znižujú schopnosť Ruska vyrábať nové zbrane a opravovať tie existujúce, pričom zároveň mu sťažujú prepravu materiálu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval počas Veľkonočnej nedele Ukrajincov, aby nestrácali vieru. „Skôr či neskôr zlo ustúpi,“ uviedol. Čítaj ďalej
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej