Čína hlási prvé dve úmrtia na covid od rozsiahleho uvoľnenia opatrení
Čína ohlásila prvé dve úmrtia na covid po zrušení politiky nulovej tolerancie a rozsiahlom uvoľnení opatrení. Peking naposledy o úmrtiach oficiálne informoval 4. decembra, aj keď miestne médiá napísali, že covidu podľahli 8. a 15. decembra bývalí novinári.
Čína pred dvoma týždňami uvoľnila obmedzenia týkajúce sa hromadného testovania a karantény – po takmer troch rokoch snahy úplne potlačiť šírenie covidu. Oficiálne hlásené počty infikovaných následne rýchlo klesli v porovnaní s rekordnými úrovňami z minulého mesiaca.
Čísla nezodpovedajú realite
V situácii, keď už testovanie nie je vo veľkej časti krajiny povinné, však čínsky Národný zdravotnícky výbor priznal, že jeho čísla nezodpovedajú reálnemu rozšíreniu ochorenia. Údaje z nemocníc a krematórií naznačujú, že skutočné počty nakazených a obetí nie sú v oficiálnych dátach zachytené.
S blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roka preto narastajú obavy z novej vlny infekcií v chudobných vidieckych oblastiach. Ohrozenými skupinami sú milióny nezaočkovaných starších Číňanov.

Napriek nepriaznivej situácii úrady pokračujú v uplatňovaní masívnych zmiernení protipandemických pravidiel. Mesto Čchung-čching na juhozápade Číny s približne 32 miliónmi obyvateľov patrí napríklad k jedným z prvých čínskych územných oblastí, kde smú do práce chodiť aj ľudia, ktorí vykazujú zjavné príznaky covidu.
Tamojšie médiá v pondelok s odvolaním sa na lokálne úrady uviedli, že zamestnanci s "miernymi symptómami" môžu "pracovať ako za bežných okolností".
Odporúčajú domácu izoláciu
Nedeľný oznam miestnych úradov navyše na obyvateľov nalieha, aby sa zbytočne netestovali, a aby ani od ľudí nežiadali negatívny výsledok testu. Výnimky predstavujú viaceré zariadenia vrátane domovov pre seniorov, škôl či väzníc.
AFP uvádza, že lokálne samosprávy v Číne vo všeobecnosti ľuďom odporúčajú skôr domácu izoláciu než karanténu v štátnych zariadeniach, ako to bývalo bežné v nedávnej minulosti.
Jeden z najvýznamnejších čínskych epidemiológov varoval, že Čína čelí "prvej z troch vĺn" covidu, ktoré sa očakávajú počas zimy. Súčasný nárast prípadov potrvá zrejme do polovice januára a zasiahne najmä mestá.
Veľký pohyb ľudí počas sviatkov lunárneho Nového roka následne pravdepodobne rozpúta v polovici februára druhú vlnu covidu. Od konca februára do polovice marca by potom mohla prísť tretia vlna, a to vtedy, keď sa do práce vrátia ľudia, ktorí sa nakazili počas sviatkov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Koronavírus
Predseda parlamentu Raši vyzval splnomocnenca vlády Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach proti covidu.
(SITA)Premiér odporučí koaličným poslancom, aby prelomili veto prezidenta v prípade tzv. covidových amnestií.
(TASR)Nevedia ani čo, ani za koľko. Tak by sa dala opísať situácia, do ktorej Ficova vláda postavila Slovenskú akadémiu vied.
(SME)Slovensko nepreberie ďalšie vakcíny proti covidu, kým nebude posudok zo SAV, oznámil premiér Fico.
(SME)Nemecká spravodajská služba podľa súdu nemusí zverejniť správu o pôvode koronavírusu.
(TASR)Premiér Robert Fico navrhne, aby sa vykonala ďalšia analýza vakcín proti covidu. Mala by ju spraviť SAV.
(SME)Biely dom zriadil web podporujúci teóriu úniku koronavírusu z laboratória v čínskom meste Wu-chan.
(TASR)Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa v noci zhodli na znení tzv. pandemickej zmluvy.
(TASR)