Peniaze daruje na Vianoce necelá tretina Slovákov
Peniaze sú druhým najčastejším darom, ktorý si zvykneme nájsť pod stromčekom. Dominujú hmotné dary, ktoré využíva vyše 80 percent ľudí, vyplýva z prieskumu pre online investičnú platformu Portu.
Peniaze daruje na Vianoce vyše 30 percent respondentov. „Je to vhodný darček v prípade, ak si nie sme istí tým, čo by mohlo nášho blízkeho potešiť,“ hovorí analytik Portu Marek Malina.
Pri darovaní peňazí by však nemali skončiť „zabudnuté“, inak stratia podľa analytika na hodnote. V časoch vysokej inflácie to platí dvojnásobne.
„Za stovku si dokážeme kúpiť tovar či služby, na ktoré by pred rokom stačilo necelých 85 eur,“ hovorí Malina. Preto je vhodné podľa neho nečakať a peniaze použiť čím skôr.
Ak pre darované peniaze niekto nemá okamžité využitie, analytik radí investovať ich. Na bežnom účte by tiež strácali na hodnote.
To však za predpokladu, že obdarovaný má vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, odporúča sa na úrovni troj až šesťmesačných výdavkov, a nebude ich onedlho potrebovať. V takom prípade môže výnos v dlhodobom horizonte prekonať aj infláciu.
Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom online platformy Instant Research agentúry Ipsos. Na Slovensku sa ho v decembri zúčastnilo 523 respondentov. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)